آیا اوتیسم همان بیش فعالی است؟ برخی علائم مشترک اما علت متفاوت

آیا اوتیسم همان بیش فعالی است؟

آیا اوتیسم همان بیش فعالی است؟ برخی علائم مشترک اما علت متفاوت

آیا اوتیسم همان بیش فعالی است؟ جواب این سوال منوط به شناخت کامل هر دو اختلال اوتیسم و بیش فعالی است. بنابراین می‌توان با توجه به شناخت تعاریف هر یک از این اختلالات، با نقاط مشترک و تفاوت‎ها آشنا شد. در ادامه با هر یک از این مفاهیم و علائم آن‎ها آشنا می‎شویم.

بیش فعالی چیست؟

برای اینکه بدانیم آیا «آیا اوتیسم همان بیش فعالی است؟» ابتدا با اختلال بیش فعالی آشنا می‎شویم. بر اساس DSM-5 اختلال نقص توجه-بیش فعالی (ADHD) یک اختلال رفتاری-رشدی است. فعالیت بیش از اندازه و عدم تمرکز بر روی فعالیت های روزانه از علائم آن می‎باشد. درست است که هر دو در کودکان دیده می‌شود اما این عوامل، باعث اختلال در روابط اجتماعی، مدرسه و خانواده می‎شود. نقص توجه بیش فعالی (ADHD) خود شامل سه گروه است:

 • اختلال نقص توجه: بی‌توجهی، بی دقتی، حواس پرتی و فراموشی مستمر و…
 • بیش فعالی تکانشی: پرحرفی، رفتارهای تکانشی مکرر و غیرمعمول، بیقراری مداوم، عدم توجه به صحبت اطرافیان، ناتوانی در حفظ آرامش و…
 • بیش فعالی ترکیبی: علائم نقص توجه و بیش فعالی تکانشی را همزمان دارد. انرژی بسیار بالا و غیرقابل کنترل که در اکثر مواقع آسیب‌زننده و مخرب است.

اوتیسم چیست؟

در مرحله بعد برای رسیدن به جواب سوال «آیا اوتیسم همان بیش فعالی است؟» به تعریف اوتیسم می‌پردازیم. اختلال اوتیسم یک نوع اختلال مربوط به رشد است که پیش از دو سالگی تشخیص داده می‎شود. افراد مبتلا به اوتیسم، از طیف خفیف تا شدید درگیر می کند. اوتیسم یا درخودماندگی، جزو اختلالات طیف اوتیسم (اوتیسم آسپرگر، اختلال فراگیر رشد، اختلال از هم گسیختگی کودکی) است. با نقص و اختلال در رفتار غیرکلامی و کلامی، خود را نشان می‌دهد. در زمینه عاطفی، ارتباط با دیگران، کسب مهارت‎های اجتماعی و بعضا شخصی (در طیف شدید) دچار مشکل هستند. علائم اختلال اوتیسم شامل موارد زیر می‎شود:

 • تمایل به تنهایی دارند.
 • افرادی پرخاشگر هستند.
 • بازی‎های تخیلی انجام می‎دهند.
 • دچار رفتارهای کلیشه‎ای هستند.
 • یک رفتار خاص را مکررا تکرار می‎کنند.
 • در رابطه با گفتار، تا دو سالگی صحبت نمی‎کنند.
 • در برابر تغییرات عادی و معمول مقاومت می‎کنند.
 • حواس آن‎ها پرت است و توجه به شخص مقابل ندارند.
 • احتمال فراموشی و از دست دادن مهارت‎های قبل وجود دارد.
 • یک جمله یا کلمه را برای شخص مقابل چند بار تکرار می‎کنند.
 • در زمینه درک احساس خود و دیگران دچار مشکل هستند (عدم توانایی).
آیا اوتیسم همان بیش فعالی است؟

آیا اوتیسم همان بیش فعالی است؟، بیان تفاوت ها

با توجه به مطالب ذکر شده می‎توانیم بگوییم «آیا اوتیسم همان بیش فعالی است؟ یا خیر. جواب منفی است. اختلالات جداگانه‌ای (رشدی-عصبی در روانپزشکی شناخته می‎شود) هستند که در راهنمای ویرایش جدید DSM-5 به صورت جداگانه بیان شده‎اند. 

برخی از علائم در هر دو اختلال، مشترک هستند. به طور مثال نقص توجه و حواس پرتی در هر دو مورد وجود دارد. در هر دو اختلال، پرخاشگری دیده می‎شود. اوتیسم قبل از سه سالگی بروز پیدا می‎‌کند اما علائم بیش فعالی بین 5 تا 17 سالگی مشاهده می‎‌شوند. اوتیسم اختلالی است که فرد به صورت مادام العمر (پایان عمر) به آن مبتلا است. در مقابل اختلال بیش فعالی به مرور زمان (رسیدن به بزرگسالی) خفیف می‎شود یا از بین می‎رود. افراد مبتلا به بیش فعالی، در توجه به عوامل مختلف دچار مشکل هستند. افراد اوتیسمی نمی‎توانند روی موضوعی که علاقه ندارند تمرکز کنند. به طور کلی در رابطه با علائم و نشانه‎ها در زمینه‎های مختلف اجتماعی، یادگیری، توجه و… با یکدیگر تفاوت دارند. البته بین آن‎ها برخی علائم نیز همبودی دارند.

نشانه هایی که در اختلال بیش فعالی بروز پیدا می‎کنند ناشی از علائم بیولوژیکی هستند. به دلیل اینکه کودک نمی‎تواند آرام بنشیند، گوش کند یا توجه خود را متمرکز کند. در مقابل اختلال اوتیسم یک اختلال عصبی گسترده است که ارتباطات و مهارت‎های اجتماعی را با مشکل مواجه می‎کند. تفکر را مختل می‎کند، بنابراین این محدودیت باعث بروز رفتارهای تکراری در هر زمینه‎ای می‎شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره