گفتار درمانی آنلاین

گفتار درمانی چیست ؟

گفتار درمانی زیرمجموعه ای از رشته های توانبخشی می‌باشد که به آسیب شناسی، ارزیابی و درمان اختلالات مختلف مرتبط با گفتار و زبان می‌پردازد و به فردی که در این رشته تحصیل می‌کند گفتار درمانگر می‌گویند. نکته ای که گاها والدین به اشتباه برداشت می‌کنند یکسان بودن دو رشته گفتار درمانی و روانشناسی است، در صورتی که این دو رشته کاملا مجزا از هم هستند که در ادامه به بررسی کامل تر حیطه های فعالیت رشته گفتاردرمانی خواهیم پرداخت. 

توانبخشی روانی اجتماعی

حیطه های فعالیت گفتار درمانی

به صورت کلی گفتاردرمانگران می‌توانند به ارزیابی و درمان هر گونه اختلالات گفتاری و زبانی از سنین کودکی تا بزرگسالی بپردازند . گستردگی فعالیت در این رشته می‌تواند برای هر شخصی جذاب باشد چرا که گفتاردرمانگران می‌توانند بر اساس علاقه خود در هر کدام از حیطه های رشته به صورت تخصصی مشغول به فعالیت شوند. در زیر به بررسی و معرفی مختصر چند حیطه از اختلالات گفتاری و زبانی مرتبط با رشته گفتاردرمانی می‌پردازیم تا بیشتر با این رشته از توانبخشی آشنا شویم :

  • اتیسم : یکی از اختلالات روانپزشکی نسبتا شایع و رو به رشد در کودکان، که گفتاردرمانگران به بازتوانی اختلالات گفتاری و زبانی در آن میپردازند.
  • لکنت : علامت های آشکاری چون تکرار، کشیده گویی و قفل که می‌تواند حکمی بر بروز لکنت در کودکان باشد.
  • تاخیر های رشدی : هر گونه تاخیرهای گفتاری و زبانی در کودکان را باید جدی گرفت و سریعا برای بررسی های دقیق تر به گفتاردرمانگر مراجعه نمود.
  • اختلالات تولیدی و تلفظی : ناتوانی در تلفظ صحیح حروف و تاخیر نسبت به سن رشدی خود را نیز می‌توان با کمک گفتاردرمانی برطرف نمود.
  • نقص توجه و بیش فعالی : درگیر بودن اختلالات گفتاری و زبانی در این کودکان باعث می‌شود تا گفتاردرمانگران در این حیطه به این کودکان بتوانند کمک کنند.
  • اختلالات یادگیری : هرگونه مشکلات یادگیری در سنین پیش دبستانی و مدرسه نیز می‌تواند به کمک گفتاردرمانگران برطرف یا بازتوانی شود.
  • و اختلالات دیگری چون : شکاف لب و کام، کم توانی ذهنی، کودکان دارای آسیب های شنوایی، اختلالالت بلع، اختلالات صوتی، فلج مغزی، آفازی و ….

این ها فقط بخشی از حیطه هایی است که گفتار درمانگران می‌توانند در آن فعالیت بالینی داشته باشند . 

گفتار درمانگر کیست ؟

گفتار درمانگر فردی است که به آسیب شناسی و درمان اختلالات مرتبط با گفتار و زبان کودکان و بزرگسالان می‌پردازد . رشته گفتاردرمانی زیر شاخه ای از علوم پیراپزشکی و توانبخشی می‌باشد و تنها از رشته تجربی می‌توان به تحصیل در آن پرداخت و دانشجویان در این رشته هم اکنون در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند به تحصیل بپردازند .

چه زمانی باید به گفتار درمانی مراجعه کرد ؟

پاسخگویی به این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد اما به صورت کلی در هر گونه اختلال مرتبط با گفتار و زبان افراد باید به سن و زمان طلایی بسیار توجه کرد . اغلب مراجعه کنندگان گفتاردرمانی زمانی مراجعه خواهند کرد که فرصت طلایی درمان رو از دست داده اند و برای این افراد مسیر درمان سخت تر و با صرف هزینه بیشتر طی می‌شود .

همان طور که در پاراگراف قبلی عنوان شد در هر اختلالی باید این زمان طلایی برای درمان را در نظر گرفت و در سنین کودکی این مورد اهمیت دوچندان پیدا می‌کند ، در واقع در این سنین ، گفتاردرمانگران بسیار با این جمله مواجه می‌شوند ” بچت بزرگ میشه، خوب میشه” . این جمله سمی و خطرناک باعث بسیاری از تاخیرهای رشدی در گفتار و زبان کودکان شده است که جبران آن را با مشکل رو به رو می‌سازد . 

آیا گفتار درمانی تاثیر دارد ؟

پاسخ به این سوال بیشتر از هرچیزی بستگی به نوع اختلال دارد ، در بعضی از اختلالات مرتبط با گفتار و زبان، درمان به صورت کامل اتفاق می‌افتد و فرد از درمان ترخیص می‌شود اما در بعضی از اختلالات نمی‌توان انتظار درمان صد در صدی داشت و بیشتر بر روی بازتوانی در فرد تمرکز می‌شود ، به این صورت که فرد بتواند به ظرفیت و گنجایش واقعی خود دست پیدا کند . در واقع چه در درمان قطعی و چه در بازتوانی، گفتاردرمانی می‌تواند کمک کند تا فرد به زندگی بهتری دست پیدا کند.

وضعیت بازار کاری و درآمد در رشته گفتار درمانی

وضعیت درآمدی در این رشته مانند هر شغل و حرفه ای بسیار به دانش و توانایی های فردی بستگی دارد اما به صورت کلی اگر بخواهیم پاسخی به این سوال دهیم می‌توان گفت که رشته گفتاردرمانی یکی از رشته های دارای بازار کار خوب با درآمد نسبتا خوب در ایران می‌باشد و در صورتی که قصد مهاجرت هم داشته باشید بهتر است این را بدانید که رشته گفتاردرمانی یکی از ده مشاغل پردرآمد در کشور آمریکا نیز می‌باشد .

از طرفی دیگر فارغ التحصیلان در این رشته بسیار با بازار کاری خوبی مواجه هستند و بعد از فارغ التحصیل شدن باتوجه به حیطه‌ی مورد علاقه شان می‌توانند به سرعت وارد فعالیت های بالینی شوند .

از جمله محل هایی که گفتاردرمانگران می‌توانند مشغول به فعالیت بالینی شوند می‌توان به بیمارستان، کلینیک های خصوصی ، پلی کلینیک ها، مطب های شخصی ، مراکز بهزیستی، مدارس و … اشاره نمود .

توانایی های مورد نیاز برای فعالیت در رشته گفتار درمانی

رشته گفتاردرمانی فقط یک علم نیست ، این رشته ترکیبی از علم  هنر است . هنر درمان ، هنر مدیریت درمان ، هنر مدیریت خانواده و مراجع و … .

در واقع شما برای اینکه بتوانید تبدیل به یک گفتاردرمانگر ماهری شوید، باید علاوه بر علم و دانشی که در این رشته از طریق تحصیلات آکادمیک به دست می‌آورید، هنر درمان را نیز یاد بگیرید و این هنر درمان بدست نمی‌آید مگر با تجربه کردن و فعالیت بالینی مستمر.

صبر، حوصله، عشق، ارتباط گیری مناسب ، خلاقیت، مدیریت ، انعطاف پذیری ، نظم و… کلیدواژه ها و توانایی های اصلی برای ورود به دنیای گفتاردرمانی می‌باشد.

تمرین های آموزشی :

تمرین چرا
فروشگاه محصولات آموزشی خانه رشد

تمرین چرا

چرا ؟یکی از کاربردی ترین کلمات پرسشی در گفتار روزمره . درک و بیان این کلمه پرسشی حدود چهار سالگی در کودکان ایجاد می‌گردد و به دلیل اهمیت ویژه این مهارت فایل تمرینی جدایی را

ادامه مطلب »
تمرین قضاوت صرفی و نحوی
فروشگاه محصولات آموزشی خانه رشد

تمرین قضاوت صرفی و نحوی

قضاوت های صرفی و نحوی یکی دیگر از مهارت های اساسی و پایه ای برای ساخت جملات با گرامر صحیح می‌باشد که در حدود 4 سالگی می‌توان انتظار بروز و تسلط را در این مهارت

ادامه مطلب »
تمرین حروف اضافه
فروشگاه محصولات آموزشی خانه رشد

تمرین حروف اضافه

در زبان فارسی کلماتی وجود دارند که معنی مستقلی ندارند و وظیفه اصلی آنها ارتباط برقرار کردن بین گروه‌ ها، کلمات و جمله‌ هاست، در اصطلاح به آنها حرف یا نقش‌نما می‌گویند. یکی از انواع

ادامه مطلب »
تماس و مشاوره