رفتار درمانی چیست

رفتاردرمانی یک واژه کلی و گسترده برای طیف وسیعی از تکنیک های درمانی می‌باشد که مشکلات رفتاری و ناسازگاری ها را هدف قرار می‌دهد . به بیان دیگر ما در رفتار درمانی دنبال آن هستیم که رفتارهای ناسازگار و غلط را حذف کنیم و به جای آن رفتارهای مطلوب را جایگزین نمائیم .

رفتار درمانگر معتقد است که رفتارهای انسان اموختنی است و تماما از محیط فرا گرفته می‌شود و این تفکر، ما را به این نتیجه گیری می‌رساند که ما می‌توانیم رفتارهای غلط را حذف و رفتارهای مطلوب و سازگار را جایگزین آن نمائیم . رفتار درمانی ریشه در اصول رفتار گرایی دارد و به دنبال آن هست که بدون پیگیری ریشه آن ها بتواند رفتار ها و نحوه یادگیری آن ها را تغییر دهد .

بیماری اوتیسم درکودکان

رفتار درمانی در زندگی

رفتار درمانی در زندگی و روزمره ما هم کاملا در جریان هست . مثلا زمانی که ما در حال رانندگی باشیم و کمربند ایمنی خود را نبسته باشیم در حال انجام یک رفتار نامطلوب هستیم و جریمه ها همان تکنیک رفتار درمانی برای اصلاح رفتار غلط ماست .

رفتار درمانی برای چه اختلالاتی مناسب است ؟

همان طور که در قسمت های بالاتر عنوان شد رفتار درمانی واژه گسترده ای برای طیف وسیعی از اختلالات و مسائل رفتاری در بزرگسالان و کودکان است . اما به صورت کلی اگر بخواهیم دسته بندی ای رو داشته باشیم می‌توان موارد زیر را نام برد ‌:

 1. اختلال طیف اتیسم
 2. افسردگی
 3. اختلال دو قطبی
 4. اضطراب
 5. اختلالات اشتها
 6. اختلالات هراس
 7. اختلالات شخصیت مرزی
 8. اختلال وسواس فکری
 9. فوبیا
 10. اختلالات بیش فعالی و نقص توجه
 11. اختلالات مصرف مواد و الکل
 12. خود آزاری
 13. اختلال استرس پس از سانحه

شرطی ساز

قبل از ورود به مبحث انواع رفتار درمانی ، به بررسی دو مفهوم اصلی و پایه ای شرطی سازی کلاسیک و شرطی سازی فعال خواهیم پرداخت .

شرطی سازی کلاسیک

در شرطی سازی کلاسیک یک محرک خنثی داریم که در حالت عادی پاسخی را بر نمی‌انگیزاند و یک محرک دیگر که در حالت عادی و طبیعی پاسخ خودکاری را بر می‌انگیزاند .

در این روش هر دو‌ی این محرک ها با هم ارایه می‌شوند و در طول زمان بعد از اینکه این کار بارها تکرار شود محرک خنثی نیز به یک محرک طبیعی تبدیل می‌شود که می‌تواند خود به تنهایی پاسخ شرطی را بر انگیزاند . 

شرطی سازی عامل

شرطی سازی عامل یعنی ارائه تنبیه و پاداش برای کاهش و افزایش یک عمل یا رفتار .

به بیان دیگر رفتار هایی که خوب و مطلوب هستند پاداش می‌گیرند و احتمالا در ادامه تقویت می‌شوند و رفتار هایی که بد و نامطلوب هستند تنبیه می‌شوند و احتمالا در آینده تعداد شان کمتر می‌شود .

حال با توجه به این دو تعریف پایه ای به بررسی انواع رفتار درمانی می‌پردازیم :

انواع رفتار درمانی 

رفتار درمانی شناختی

یکی از معروف ترین رویکرد های رفتاری برای درمان اختلالات روانی ، رویکرد رفتار درمانی شناختی است . در واقع این رویکرد ترکیبی از رفتار درمانی و شناخت درمانی است که به بررسی چگونگی تاثیر عقاید و افکار هر فرد بر اعمال و رفتار او می‌پردازد .
در این رویکرد نیز هدف اصلی از بین رفتن رفتارهای نامطلوب و ناسازگار و جایگزینی رفتار های مناسب است .

بیزاری درمانی

رویکرد بیزاری درمانی بیشتر برای اختلالات سو مصرف مواد ، مشروبات الکلی و… کارایی دارد .

در این رویکرد یک محرک ناخوشایند و دردناک ( مانند یک خاطره بد ) را با آن رفتار ناسالم همراه می‌کنند تا فرد دارای اختلال به مرور از آن رفتار ناسالم انزجار پیدا کند و ان را ترک کند .

برای مثال می‌توانیم مصرف مشروبات الکلی را با خاطرات بدی مانند استفراغ های بعد از مصرف و یا انجام کارهای ناخوشایند در حالت مستی ارتباط دهیم  .

حساسیت زدایی تدریجی

حساسیت زدایی تدریجی مبتنی بر اصل شرطی سازی کلاسیک است و اکثرا برای فوبیا مورد استفاده قرار می‌گیرد .

در این رویکرد درمانی همان طور که از نامش پیداست به تدریج فرد دارای فوبیا را با محرک ترسناک مواجه می‌کنیم و البته باید این را بدانیم که تا قبل از مواجهه مستقیم تکنیک هایی را به فرد آموزش می‌دهیم . معمولا تکنیک های تنفس و آرام سازی به این افراد آموزش داده می‌شود و به تدریج یاد می‌گیرند تا پاسخ ترس را از بین ببرند و این رفتار ها را جایگزین آن کنند .

برای مثال اگر فردی از سوسک بترسد ، در ابتدا باید سوسک را در ذهنش تجسم کند و به تدریج با تصاویر و فیلم های سوسک مواجه گردد و کم کم با تکنیک هایی که آموزش دیده است با محرک به صورت مستقیم رو به رو گردد .

غرقه سازی

یکی دیگر از رویکرد هایی که در درمان فوبیا، اضطراب و سایر اختلالات مرتبط با استرس می‌تواند موثر باشد تکنیک غرقه سازی است. در این رویکرد برعکس رویکرد حساسیت زدایی تدریجی فرد به یکباره غرق در محرک های ترسناک می‌شود و نمی‌تواند از آن موقعیت ها دوری کند .

الگو سازی

در این تکنیک رفتار ها از طریق مشاهده افراد دیگر آموخته می‌شوند. در تکنیک الگو سازی به جای پاداش و تنبیه ، افراد رفتار های مطلوب و خوب دیگران را می‌بینند و از آن ها الگو برداری می‌کنند .

خاموش سازی

در این رویکرد با حذف پاداش ها اجازه تقویت رفتار نامطلوب از فرد گرفته می‌شود .

برای مثال می‌توانیم کودکی که لجبازی و گریه می‌کند را از بازی کردن محروم کنیم و او را مجبور کنیم تا در گوشه ای از خانه بدون سر و صدا بازی کند و به این ترتیب فرصت توجه کردن به خود را از دست می‌دهد ( در واقع توجه نوعی پاداش برای کودک است . )

تماس و مشاوره