آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

آموزش مهارت های گوناگون شناختی و حرکتی به کودکان اوتیسم کمی با دیگر کودکان متفاوت می باشد. روش ها و مراحل آموزش هر مهارتی را باید با صبر انتخاب و عملی کرد. آموزش رنگ ها به کودک اوتیسم نیز یکی از مسائل مهم در بین آموزش ها می باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا روش ها و مراحل آموزش رنگ به کودکان اوتیسم را بیان کنیم. امیدواریم مطالعه این مطالب برای شما مفید واقع شود.

مراحل آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

در این بخش قصد داریم به نکاتی در ارتباط با چگونگی انتخاب رنگ، چگونگی انجام مراحل و… اشاره کنیم. تا بتوانید در انجام این عمل مهم موفقیت کسب کنید.

مرحله اول انتخاب رنگ

اول از همه سعی کنید که از رنگ های اصلی برای آموزش به کودکان اوتیسم استفاده کنید. رنگ قرمز به دلیل اینکه تحریک کنندگی زیادی دارد و نظر کودکان را به خود جلب می کند می تواند به عنوان مورد اول انتخاب شود. در طی مراحل آموزش رنگ به کودکان اوتیسم باید روی انتخاب رنگ و شی توجه ویژه ای داشته باشید. نکته ای که باید از همین ابتدای مراحل تا پایان آن در نظر بگیرید این است که صبر رمز موفقیت شما است. شاید لازم باشد که یک مرحله را بار ها و بار ها تکرار کنید اما فراموش نکنید که نباید کنترل خود را از دست بدهید و عصبانی و یا نا امید بشوید. در مرحله بعد سعی کنید از  رنگ آبی یا سبز استفاده کنید. زیرا اگر به عنوان مثال به آموزش رنگ نارنجی بپردازید کودک ممکن است دچار خطا شود. زیرا دو رنگ نارنجی و قرمز شبیه به یکدیگر می باشند.

انتخاب شی برای آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

در مرحله بعدی باید از اشیایی استفاده کنید که بزرگ هستند و دارای زوایا و ویژگی های کمی می باشند. اما این نبود ویژگی های متعدد چه کاربردی دارد؟ همانطور که می دانید کودکان اوتیسم در تمرکز کردن کمی ضعیف هستند. پس اگر شی مورد نظر دارای ویژگی های گوناگونی باشد تمرکز کودکان اوتیسم از موضوع رنگ برداشته می شود. پس سعی کنید از اشیا با اندازه بزرگ اما جزئیات کم استفاده کنید. در هنگام کار با اشیا همواره اسم رنگ را بیان کنید. به عنوان مثال بگویید این قرمز است. از اشیا یک شکل استفاده نکنید. به عنوان مثال اگر همواره از قوری قرمز استفاده کنید کودک ممکن است دچار خطا شود و به قوری نام قرمز را بدهد.

چگونه به کودکان اوتیسم رنگ های گوناگون را آموزش بدهیم؟

مرحله سوم آموزش رنگ به کودکان اوتیسم را چگونه باید انجام دهیم؟

حالا در مرحله سوم نوبت آن رسیده تا برخی از اشیا دیگر را نیز در معرض دید کودکان اوتیسم قرار دهید. ابتدا خودتان شی قرمز رنگ را از میان دیگر رنگ ها بردارید و تاکید کنید که آن شی قرمز است. چندین بار این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید کودک تفاوت اشیا را متوجه شده است. از این مرحله آموزش رنگ به کودکان اوتیسم شروع شده است.

مرحله آزمون و خطا در طی آموزش رنگ

در مرحله چهارم شما باید از کودک بخواهید که از بین دیگر اشیا، شی قرمز رنگ را به شما تحویل بدهد. در این مرحله باید نهایت صبر را داشته باشید. زیرا کودک ممکن است به دلیل ناتوانی یا سختی کار شروع به گریه کند و یا کار را بار ها و بار ها اشتباه انجام دهد. اگر احساس کردید که کودک بین گزینه ها گیر کرده است به او کمک کنید تا مورد صحیح را بیابد. چندین بار این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید کودک اوتیسم بلاخره متوجه شده است.

سخن پایانی

آموزش رنگ به کودکان اوتیسم باید در نهایت آرامش انجام شود. خانواده باید تمام تلاش خود را بکنند تا در کنار مسئولان سلامت روان و متخصصین مغز و اعصاب به بهترین نتیجه دست یابند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره