غذا نخوردن کودک ۱ ساله

غذا نخوردن کودک ۱ ساله

آیا غذا نخوردن کودک ۱ ساله طبیعی است؟ ابتدا باید بدانید چه مواردی طبیعی است و کدام موارد به مداخله نیاز دارند. موارد طبیعی که جای نگرانی ندارند عادات غذایی کودک، همانند سایر فراز و نشیب‌های تربیتی یکی از مسائلی است که در فرزند پروری به آن پرداخته می شود. اگر کودک نوپای شما تقریباً نسبت به هر چیزی که مقابل او قرار می دهید، بی میل است، لزوما به معنای بیماری او یا وجود مشکل در مهارت فرزندپروری شما نیست. بلکه این نیز یک مرحله طبیعی از فرآیند رشد محسوب می شود.

غذا نخوردن کودک ۱ ساله به چه دلیل است؟

متخصصان معتقدند تغذیه انتخابی یا بدغذایی اغلب بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی رخ می دهد و با نام تخصصی نئوفوبیا یا نوهراسی غذایی شناخته می شود و در آن کودک از غذاهای جدید می ترسد. این مرحله با توانایی راه رفتن مطابقت دارد.

 امروز می گویند نئوفوبیا یک اقدام محافظتی برای حمایت از کودکی است که از غار تنهایی خود بیرون آمده است.

علاوه بر این، کودک پس از سپری کردن دوران رشد بسیار سریع در سال اول زندگی، به کندی وزن اضافه می کند. لذا به طور طبیعی کمتر گرسنه می شود و بیشتر ریزه خواری می کند. علاقه فزاینده کودکان نوپا به دنیای اطراف، یکی دیگر از دلایل کم اشتهایی در کودکان است.

مسلماً در دنیای پر از دیدنی ها، کودکی که به تازگی آموخته است، راه برود و کشف کند، حوصله ندارد بنشیند و غذا بخورد.

البته خبر خوب اینکه، خردسالان در این سن، وقتی حسابی گرسنه می شوند، خوب غذا می خورند. متخصصان اطفال اغلب به والدین توصیه می کنند برای پایش وضعیت غذای کودک، به برنامه روزانه توجه نکنند و بیشتر برنامه هفتگی را مد نظر قرار دهند. به طور مثال، ممکن است فرزند شما تمام طول هفته را با بیسکوئیت سر کند اما در روز آخر هفته خیلی خوب شام یا نهار بخورد.

با در نظر گرفتن بازه زمانی گسترده در می یابید که فرزندتان غذای کافی را نه در لحظه بلکه طی چند روز یا یک هفته دریافت می کند. بنابراین از دیدن شیر اضافه در بطری و دانه های برنج روی فرش نگران و آزرده خاطر نمی شوید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

در عین حال که بدغذایی یک عادت طبیعی در میان خردسالان به شمار می آید، اما در شرایط خاص نمی توان ساده از آن گذشت و باید با پزشک مشورت کرد. در صورتی که می بینید کودک:

• کمتر از ۲۰ غذا را می پذیرد.

• کاهش وزن دارد.

• کل گروه های غذایی مانند دانه ها، لبنیات، پروتئین ها را پس می زند و یا تمایلی به خوردن آنها ندارد.

• چندین روز مطلقا لب به غذا نمی زند.

• تنها به برندهای غذایی یا بسته بندی های خاص گرایش دارد.

• تمایل دارد وعده های غذایی مختلف را جدای از خانواده صرف کند.

• غذا عامل اضطراب او در محیط های اجتماعی است.

• نسبت به غذاهایی که دوست ندارد واکنش های عاطفی شدیدی مانند جیغ زدن، دویدن یا پرت کردن اشیا بروز می دهد.

در چنین شرایطی، دلایل زمینه‌ای احتمالی مانند اختلالات گوارشی، مشکلات بلع، یبوست، حساسیت‌های غذایی یا اوتیسم باید تشخیص داده یا رد شود.

 چه کنیم تا کودکان خوب غذا بخورند

با فرض اینکه بدغذایی کودک ریشه در مشکلات سلامتی ندارد و فرزند خردسال شما در سلامت کامل به سر می برد، اینجاست که باید از خلاقیت خود کمک بگیرید. این ترفندها نیز موثر هستند.

  • به او استقلال بدهید

شاید تقلای کودک برای اینکه هر کاری را خودش انجام دهد، برای والدین کلافه کننده باشد، اما اینجا ابزار مفیدی است که می تواند گره گشایی کند. دادن سطوح مناسبی از استقلال به کودک، حس تأثیرگذاری را در او ایجاد کرده و منجر به بهتر غذا خوردن می شود.

هنگام تهیه غذا و میان وعده ها، فرزندتان را با خود به آشپزخانه بیاورید و او را تشویق کنید تا غذاهای مختلف را بو، لمس و مشاهده کند. حتی می توانید به آنها اجازه دهید در آشپزی نقش داشته باشند. استفاده از مهارت های حرکتی مانند هم زدن، ریختن یا تکان دادن، همگی با نظارت والدین، برای کودکان نوپا مناسب هستند. استقلال کودکان در حین غذا خوردن زمانی تقویت می شود که به آنها قدرت انتخاب بدهید مثلا از او بپرسید، توت فرنگی می خواهی یا موز؟ دوست داری از چنگال استفاده کنی یا قاشق ؟ بشقاب آبی را می خواهی یا سبز را؟

به طور منطقی برای اینکه فرزندتان گیج یاکلافه نشود، برای هر انتخاب یا تصمیم گیری تنها دو گزینه به او ارائه کنید. انتخاب های کودک باید جزئی از برنامه غذایی کودک باشد. همین انتخاب های شخصی کوچک می تواند راه را برای خلق و خوی بهتر و علاقه بیشتر به غذا خوردن هموار کند.

  • منحصر به چارچوب های بسته نباشید

غیرقابل پیش بینی بودن یکی از جذابیت های دوران خردسالی است. قرار دادن زیرپوش مانند کلاه روی سر، تا به تا پوشیدن جوراب ها و غیره برای کودک جذابیت های خاصی دارد. وقتی فرزندتان را برای غذاخوردن آماده می کنید، تنوع و سرگرمی را چاشنی کنید

اگر کودک شما، سبزیجات بخارپز یا مرغ سوخاری را دوست ندارد، آنها را به روش دیگری طبخ کنید و به او پیشنهاد دهید. حتی می توانید به جای صبحانه، شبها به او تخم مرغ بدهید یا میز صبحانه را با مرغ و ماهی بیارایید.

برا ایجاد تنوع بیشتر می توانید:

• برای برش دادن میوه ها و سبزیجات از کاتر کوکی استفاده کنید.

• یک بسته چشم عروسک خوراکی بخرید و غذا را با آن تزئین کنید.

• غذا را به شکل صورت انسان یا حیوان در بشقاب کودک بچینید.

• برای غذاها نام های خنده دار تعیین کنید مثلا “چرخ های پرتقال” برای پرتقال حلقه شده یا “درخت فسقلی” برای کلم بروکلی می توانند جذاب باشند.

• اجازه دهید کودک اندکی با غذای خود بازی کند تا نگرش مثبت در او ایجاد شود.

برای رفع مشکل بد غذایی فرزند خود می توانید از تیم‌ توانمند خانه رشد کمک بگیرید جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با پشتیبان خانه رشد خانوم اسدی تماس حاصل فرمایید ۰۹۱۹۶۷۱۵۳۵۹

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره