بازی های گفتاردرمانی

بازی های گفتاردرمانی

تاخیر و دیر حرف زدن کودک یکی از اختلالات شایع است که امروزه در بسیاری از کودکان دیده می‌ شود و با مداخلات گفتار درمانی قابل بهبود می باشد.در این مقاله انواع بازی های گفتاردرمانی آموزش داده می شود.همراه ما باشید

 گفتار درمانی برای حرف زدن کودک مداخله ای است که توسط گفتار درمانگر انجام شده تا به کودک کمک کند مهارت های زبانی خود را بهبود ببخشد.

 در صورتی که کودک در سنین دو الی سه سالگی نتواند مانند سایر هم سن و سالان خود کلمات را بیان کند نیازمند مداخلات گفتار درمانی خواهد بود.

 دیر حرف زدن کودک همیشه به معنای وجود مشکل و اختلال خاصی در کودک نمی باشد بلکه ممکن است گاهی به دلایلی همچون شاغل بودن والدین و در نتیجه کم صحبت کردن با کودک رخ دهد.

 والدین باید حدوداً نیمی از گفتار کودک را در دو سالگی و سه چهارم آن را در سه سالگی متوجه شوند و در نهایت و چهار سالگی باید گفتار کودک کاملا برای والدین و سایر اطرافیان قابل درک باشد.

علل دیر حرف زدن کودک

 علت های زیادی می توانند باعث تاخیر در حرف زدن کودک شوند اما برخی از دلایل شایع و غیر پزشکی عبارتند از:

۱. کودک دچار فقر محیطی بوده. به این معنا که کسی در اطراف کودک نبوده تا با او صحبت کند یا کودک در محیطی قرار گرفته که والدین و اطرافیان کمتر با او صحبت کرده اند.

۲. استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، موبایل و تبلت مخصوصاً در کودکان زیر دو سال می تواند از علل اصلی دیر حرف زدن و تاخیر کلامی کودک باشد.

۳. به دلایل مختلف از جمله توجه و محبت بیش از حد والدین و اطرافیان، کودک انگیزه‌ ای برای بیان کردن کلمات و حرف زدن ندارد و اهداف و نیاز های او بدون درخواست های کلامی برطرف می شوند.

۴. کودک در محیط دو یا چند زبانه قرار گرفته.

برخی از موارد پزشکی مانند کم شنوایی، اوتیسم، بیش فعالی، فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی، شکاف کام و لب، برخی سندروم ها و… نیز می توانند سبب دیر حرف زدن کودک شوند.

درمان دیر حرف زدن کودک

 برای درمان تاخیر گفتار در کودکان ابتدا باید نوع اختلال شناسایی شده و سپس درمان متناسب با آن انجام بگیرد.

 آسیب شناس گفتار و زبان ابتدا به مهارت های کلامی و زبانی کودک توجه کرده و سپس به بررسی آن ها با توجه به سایر جنبه های رشدی کودک می‌ پردازد.

گفتار درمانگر با انجام تست های استاندارد و بررسی مواردی همچون توانایی در بیان کلمات، برقراری ارتباط با اشاره کرد و تکان دادن سر به جای حرف زدن، میزان وضوح کلام کودک با توجه به سن او و وضعیت زبان، دهان و سقف دهان پرداخته و با توجه به این ارزیابی‌ ها موثر ترین راهکار های درمان را برای کمک به تاخیر در حرف زدن کودک انتخاب می کند.

بازی های گفتار درمانی:  با استفاده از این بازی ها و روش ها در منزل والدین می توانند به کودکان خود برای شروع به حرف زدن کمک کنند. نقش والدین برای گفتار درمانی کودکان بسیار پررنگ و موثر است.

۱. بازی کلمات.پرسیدن

سوالاتی همچون سوالات زیر روند درمان کودک را بهبود و سرعت می بخشد.

 الان دوست داری چه خوراکی بخوری؟

 اگر می شد یک وسیله به عنوان هدیه از فروشگاه بگیری، چی می گرفتی؟

 این قبیل سوالات باعث آغاز یک گفتگوی خاص بین کودک و والدین می شود و کودک در این بازی ترتیب به بیشتر صحبت کردن خواهد شد.

۲. تمرین آینه‌ای

با استفاده از آینه کودک متوجه چگونگی استفاده از دهان خود برای ادای درست کلمات می شود. گاهی کودک طرز صحیح تلفظ کلمات و حروف را نمی داند. کودک می تواند در مقابل آینه حرف بزند و ببیند که برای تلفظ هر صدا چگونه باید دهان خود را حرکت دهد. والدین می توانند طراح کودک در مقابل آینه بایستند و صدای مدنظر را تولید کنند تا از این طریق کودک متوجه تفاوت ها بشود.

۳. بازی لی لی

بازی لی لی باعث می‌ شود که هر کلمه ۹ بار توسط کودک تکرار شود. در این بازی بر روی زمین ۹ خانه که دارای شماره است رسم می شود.در طی هر بازی والدین یک کلمه را انتخاب می‌ کنند و فرزند خود می گویند که با هر بار پرش آن را تکرار کند.برای دور بعدی بازی یک کلمه دیگر انتخاب می‌ شود. در این بازی باید کلمات با تعداد کم انتخاب شوند و کم کم به تعداد آن ها افزوده می‌ شود. زمانی که کودک بازی را در چند مرحله درست انجام داد برای او جایزه ای در نظر بگیرید.

۴. توپ بازی

این بازی به استپ هوایی نیز معروف است. والدین توپ را برای فرزند خود پرتاب می کنند و در این حین کودک کلمه انتخاب شده را تکرار می نماید. این بازی یکی از بازی های مرسوم در گفتار درمانی می باشد.

۵. پیاده روی

والدین می‌ توانند طی پیاده روی و طی کردن مسیر با کودک خود این بازی را انجام دهند. در حین راه رفتن ای کلمه را انتخاب کرده و زمانی که کودکان را درست ادا کند و به مسیر ادامه می‌ دهند.

۶. ساخت حباب بادکنکی

در این روش بادکنکی را به کودک می دهیم تا آن را باد کند.این بازی باعث بهبود کنترل تنفس در کودک شده و عضلات لب ها و صورت را تقویت می کند.

۷. نواختن ساز دهنی

یادگیری این هنر باعث می شود کنترل تنفس در کودک بهبود یابد.

۸. استفاده از خوراکی ها

یکی از بازی های گفتار درمانی که کودکان علاقه بسیاری به آن دارند استفاده از خوراکی ها می باشد.در این روش یک خوراکی خوشمزه مانند شکلات صبحانه را در اطراف دهان کودک میمالیم تا کودک سعی کند آن را از دور دهان خود لیس زده و بخورد. این بازی موجب تقویت عضلات زبان خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره