از چه سنی باید بچه را از پوشک بگیریم؟

از چه سنی باید بچه را از پوشک بگیریم؟

بزرگ شدن و رشد کردن کودک و اکتساب مهارت‌های رشدی، حرکتی، زبانی، بیانی و … شیرینی‌های بسیاری برای والدین دارد. در کنار این شیرینی‌ها، یک  سری مراحل چالش زا وجود دارد که لازم است والدین نکات مورد نظر در این زمینه را رعایت کنند. یکی از مهمترین این مراحل، از پوشک گرفتن بچه است که لازم است والدین اطلاعات کافی را در این زمینه کسب کنند. پس از چه سنی باید بچه را از پوشک بگیریم؟

این که تا چه سنی باید کودک شب‌ها را با پوشک بخوابد و از چه سنی دیگر نیازی به پوشک شدن نیست، بستگی زیادی به روند رشد کودک در سایر زمینه ها دارد و همگام با آنها پیش می‌رود.

از پوشک گرفتن همزمان با شروع توالت

هرچه سن کودک بیشتر می‌شود و رشد عضلات و اندامهای او بیشتر می‌شود، لازم است والدین سایز پوشک او را بزرگتر از قبل کنند. از یک سن مشخص نیز لازم است کم کم آموزش توالت رفتن را به کودک بیاموزند که این سن معمولا حدود 2-3 سالگی است. پس از شروع آموزش توالت رفتن، می‌توان کم کم و هر از گاهی از پوشک استفاده نکرد. این کار را تا زمانی که کودک به طور کامل یاد بگیرد که بدون استفاده از پوشک از توالت استفاده کند، ادامه داد.

البته ذکر این نکته ضروری است که معمولا دخترها زودتر از پسرها پوشک را رها می‌کنند. استفاده از توالت را آغاز می‌کنند، و لازم است والدین در این زمینه احتیاط لازم را به خرج دهند.

از چه سنی باید بچه را از پوشک بگیریم؟

آموزش توالت رفتن

توالت رفتن یکی از عادات بهداشتی و اجتماعی است که همانطور که گفته شد معمولا از حدود 2-3 سالگی توسط کودک فرا گرفته می‌شود و کم کم نیاز به پوشک را کمتر و کمتر می‌کند. در بعضی از خانواده‌ها به دلایل مختلف از جمله دلایل مذهبی ممکن است این مساله با چالش‌هایی مواجه باشد. اما به هر صورت لازم است والدین از همان سنین پایین نسبت به آموزش این مساله تلاش لازم را داشته باشند.

آموزش توالت رفتن به کودک از سنین پایین تر نه تنها بد نیست  بلکه مزیت‌هایی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • کودک کنترل خود را زودتر می‌آموزد و این مساله در سایر جنبه‌های رشدی او نیز بروز می‌یابد.
  • با کمتر شدن وابستگی او به پوشک، مستقل بودن و مسئولیت پذیری را زودتر یاد می‌گیرد و به مرور خودش زمان و مکان توالت رفتن را یاد می‌گیرد.
  • هزینه‌های کلی خانواده کاهش می‌یابد و پول کمتری برای خرید پوشک صرف می‌شود.
  • در بعضی جنبه‌ها برای سلامتی کودک مفید است. از جمله گفته می‌شود احتمال بروز جوش و آلرژی کمتر می‌شود.

برای دریافت نوبت غربالگری و کارنامه رشد رایگان فرم ذیل را تکمیل نمایید.

بعد از پر کردن فرم زیر منتظر تماس همکاران برای نوبت دهی باشید.

فرم دریافت نوبت غربالگری و کارنامه رشد رایگان

ثبت اطلاعات برای دریافت نوبت غربالگری و کارنامه رشد رایگان
نکته مهم برای مراجعین خارج از ایران: چنانچه پیامک تائیدیه دریافت نکردید می‌توانید از طریق شماره های واتس اپ 09381708285 / 09963935570 -اقدام کنید.
    

آیا در طول شب کودک باید پوشک شود؟

یکی از چالش‌هایی که والدین در زمان آموزش توالت و گرفتن پوشک از کودک با آن مواجه هستند همین مساله هست که کودک در طول روز توالت می‌رود. اما در طول شب ممکن است فراموش کند! ذکر این نکته ضروری است که شب ادراری در کودکان تا سن 5 سالگی طبیعی است. به همین دلیل بهتر است تا این سن شب‌ها همچنان پوشک بماند. در عین حال اگر والدین می‌خواهند شب‌ها نیز کودک را از پوشک بگیرند، بهتر است نکات زیر را رعایت کنند:

  • شب‌ها قبل از خواب حتما کودک خود را به توالت ببرید و مثانه او خالی باشد.
  • به او بیاموزید که شب‌ها اگر ادرار یا مدفوع دارد به شما اعلام کند.
  • سعی کنید هر از چندگاهی یک شب او را بدون پوشک بگذارید و چک کنید که آیا در این شرایط خود کنترلی دارد یا نه.
  • در عین حال که او را از پوشک می‌گیرید همچنان برای احتیاط زیر او را یک زیرانداز پلاستیکی بگذارید تا اگر ادرار یا مدفوع داشت، رخت خواب خود را کثیف نکند.

سخن آخر با  والدین

همانگونه که در ابتدا گفته شد، رشد کودک در همه زمینه‌ها وابستگی زیادی به هم دارد و از پوشک گرفتن کودک نیز یکی از مسائلی است که وابستگی زیادی به رشد کودک در سایر زمینه‌ها دارد. مثلا اگر کودک از نظر گفتار و زبان رشد مناسب با سن خود را داشته باشد، می‌توان انتظار داشت که در حدود 2 سالگی با به کار بردن کلمات، عدم نیاز خود به پوشک و یا داشتن ادرار و مدفوع را اعلام کند. یا اگر کودک از نظر مهارت‌های حرکتی ظریف به خوبی رشد کرده باشد، می‌توان انتظار داشت مهارت‌های توالت رفتن او زودتر نمایان شود.

در عین حال که سن مناسب برای از پوشک گرفتن کودک حدود 2-3 سالگی است، اما بهتر است والدین در این زمینه از وارد کردن اضطراب به کودک خودداری کنند. والدین ابتدا باید خود آمادگی لازم در این زمینه را به دست بیاورند و سپس از کودک انتظار لازم را داشته  باشند. یکی از آمادگی‌های لازم در این زمینه این است که تلاش کنند از سنین پایین تر استقلال  و خود کنترلی را به کودک آموزش دهند تا کودک نیز به خوبی آماده از پوشک گرفته شدن و سایر مراحل باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره