فیلم آموزش گفتاردرمانی کودکان در منزل

آموزش گفتاردرمانی کودکان در منزل

حتماً این تجربه را در کودک خود یا اطرافیان داشته‌ اید که متوجه شدید که کودک برخی کلمات را واضح بیان نمی‌ کند، در ادا کردن برخی از حروف اشکال دارد، دچار لکنت می شود، یا در صحبت کردن و یا شروع بیان اولین کلمات خود با تاخیر مواجه شده.درمان این اختلالات فقط با گفتار درمانی کودکان امکان‌ پذیر خواهد بود.در این مقاله قصد داریم با عنوان کردن چند تکنیک ساده و آموزش گفتاردرمانی کودکان در منزل به کودک شما کمک کنیم.

گفتاردرمانی کودکان چیست؟

گفتار درمانی کودکان یک برنامه درمانی برای مشکلات گفتاری و یا زبانی می باشد. این مشکلات ممکن است شامل اشکالاتی در زمینه‌ های بیان، روانی گفتار، تشدید یا پیچش صدا و محدود بودن تعداد واژگان درکی یا بیانی کودک باشد. مشکلات بیان عبارت اند از: تلفظ نادرست برخی حروف و کلمات. مشکلات روانی گفتار عبارت است از: لکنت، پریده گویی، تکرار صدا ها، هجا ها و یا کشیدن برخی هجا ها یا کلمات.مشکلات تشدید نیز شامل اختلالاتی است که مربوط به حجم و کیفیت صدا می باشند.

 فعالیت ها و تمارین گفتار درمانی می توانند این مشکلات را در کودکان و همچنین بزرگسالان برطرف کرده و به کودکانی که در انتخاب الگو های گفتاری کند هستند نیز کمک کنند.

چرا کودک به گفتار درمانی احتیاج پیدا می کند؟

 کودکان برای اختلالات گفتاری متفاوت مانند لکنت زبان، مشکلات در تلفظ حروف یا کلمات، مشکل در زیر و بم کردن و یا حجم و کیفیت صدا، درک محدود از کلمات یا بیان تعداد محدودی از آن ها به گفتار درمانی نیاز دارند. برخی از کودکان در کنار هم قرار دادن کلمات و ساختن جمله مشکل دارند و برخی دیگر در استفاده مناسب و درست از زبان با مشکل مواجه هستند.برخی در حافظه بینایی یا شنیداری خود دچار اشکال هستند و برخی دیگر در بلع، جویدن، امتناع از غذا خوردن و سرفه هنگام غذا خوردن مشکل دارند.دلایل بسیار زیاد و متنوعی وجود دارند که می ‌توانند باعث شوند کودک به مداخلات گفتار درمانی احتیاج پیدا کند.اما می توان با انجام چند روش گفتاردرمانی کودکان در کنزل، به رشد گفتار و زبان کودک کمک کرده و تا حدودی این اختلالات گفتاری را کاهش داد.

تمرین ها و آموزش گفتاردرمانی کودکان در منزل

آموزش گفتاردرمانی کودکان در منزل

تمرین ۱.برچسب گذاری:

اشیا داخل خانه و اطراف کودک را نام گذاری و آن ها را به کودک معرفی کنید و سپس بارها و بارها نام آن ها را در طول روز برای کودک تکرار کنید.این تمرین باعث می‌ شود که کودک به دفعات زیادی این کلمات را در یک محیط آشنا بشنود و برای بیان کردن و تکرار کردن آن ها ترغیب شود.

تمرین ۲.تقلید:

این روش علاوه بر یک تمرین گفتار درمانی کودکان در منزل، یکی از مهارت‌ های پیش زبانی بسیار مهم نیز می باشد که در رشد گفتار و زبان کودکان نقش حیاتی ایفا می‌ کند. این مهارت مخصوصاً در دو سال اول زندگی برای کمک کردن به کودکان در مسیر یادگیری کلمات جدید، یادگیری قواعد صرف و نحو و همچنین جمله سازی درست کاربرد دارد.

اگر شما بتوانید به عنوان والد از این مهارت کودک به درستی استفاده کنید به پیشرفت گفتار و زبان کودکتان کمک بسیار زیادی کرده‌اید.

 در مرحله اول از صداسازی ‌های غیرارادی کودک تقلید کنید.به این صورت که کودک هر صدایی تولید کرد، شما از او تقلید کنید تا مفهوم تقلید برای کودک جا بیفتد.

در مرحله بعدی اغلب خود کودک قادر به تقلید از صدا های اطرافیان خواهد بود.کم کم این مهارت را پیشرفته‌ تر کرده و به تقلید از هجا ها و سپس کلمات برسانید.

تمرین ۳.تحریک متمرکز:

این تمرین از روش‌ های بسیار مفید در گفتار درمانی کودکان می‌ باشد که توسط گفتار درمانگران نیز به عنوان یک روش پرکاربرد و تاثیر گذار انجام می‌ شود.در این روش محیط اطراف کودک را برای آموزش کلمات مد نظر طراحی کرده و هدایت می‌ کنیم.

برای مثال زمانی که کودک در حال لباس پوشیدن است، می‌ توان از این موقعیت برای آموزش کلماتی مثل کفش، جوراب، لباس، شلوار و… استفاده نمود.

تمرین ۴.صحبت با خود:

صحبت با خود یکی از آسان‌ ترین تکنیک ‌ها برای والدین می‌ باشد که در عین سادگی، تمرین تاثیرگذاری خواهد بود. در این تمرین والدین عملی را که در حال انجام دادن آن هستند به صورت کامل و ترجیحا با استفاده از کلمات ساده و جملات کوتاه شرح داده و توصیف می‌ کنند.

توجه داشته باشید که استفاده از کلمات و عبارات ساده، فهم و یادگیری را برای کودکتان آسان‌ تر خواهد کرد.

تمرین ۵.گفتار موازی:

این تمرین دقیقاً برخلاف روش قبلی می‌ باشد. در این تمرین، والد هر کاری که کودک در حال انجام آن باشد را با زبانی که در سطح فهم و درک کودک باشد، کامل توصیف کرده و توضیح می‌ دهد.

تمرین ۶.استفاده از ژست های بدن:

استفاده از ژست ها و حرکات بدن حین صحبت کردن و متناسب با کلام، به کودک کمک کرده تا مفهوم کلمات، عبارات و جملات را راحت تر درک کند.

تمرین ۷.یادگیری هدایت شده:

این راهکار به زبان ساده، به معنی جلب کردن توجه کودک در محیط می باشد.برای مثال اگر درحال آموزش دادن حرف اضافه “زیر” به کودک هستیم، از کودک میخواهیم که اسباب بازی‌اش را زیر میز قرار دهد.اگر کودک قادر به اجرا نبود، ابتدا یک بار خودمان اجرا کرده و سپس از او می خواهیم به صورت تقلیدی از ما آن را انجام دهد.

تمرین ۸.قصه های صوتی:

این تمرین یکی از لذت بخش ترین روش ها برای گفتاردرمانی کودکان در منزل می باشد.در این روش تنها کافی است قصه های صوتی مناسب با سن و درک کودک خود را پیدا کرده و برای او پخش کنید.

قصه های صوتی می توانند اطلاعات زیادی را در لحظه در اختیار کودک قرار دهند.گوش دادن به قصه هایی که مطابق با روحیات کودک هستند می تواند دایره لغات کودک را از طریق شنوایی افزایش داده، سبب بهبود عملکرد حافظه در کودک شده و همچنین به کودک کمک می کند که به تلفظ صحیح حروف و کلمات دست یابد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره