4 کاربرد خمیر پاتی یا خمیر کار درمانی

4 کاربرد خمیر پاتی یا خمیر کار درمانی

خمیر پاتی یکی از انواع بازی و سرگرمی مورد علاقه کودکان بالای دوسال است که در کنار فراهم نمودن ساعاتی خوش برای فرزندان شما، به عنوان یک ابزار آموزشی و مفید نیز کاربرد خواهد داشت. خمیر پاتی را با نامهای خمیر کار درمانی، خمیر طبی و خمیر پزشکی نیز می شناسند‌. به کمک این خمیر، کودکان می توانند اشکال مختلفی را با دست درست کرده و بازی کنند. از نظر کار درمانی هم از این خمیر استفاده می شود. با این خمیر می توان برخی مشکلات رشدی کودکان را بهبود داد. با علم به این موضوع، بر آن شدیم تا در یک مقاله جامع شما را با کاربرد خمیر پاتی یا خمیر کار درمانی آشنا کنیم.

مهمترین کاربردهای خمیر پاتی

در این بخش میخواهیم شما را با چهار کاربرد اصلی خمیر پاتی در حوزه پزشکی و کار درمانی آشنا کنیم.

تقویت عضلات انگشتان و دست.

یکی از مهم ترین کاربرد هایی که خمیر پاتی به عنوان یک ابزار بازی برای کودکان می‌تواند داشته باشد، تقویت عضلات انگشتان و دست است. عضلات انگشتان و دستها ممکن است به مرور زمان به دلیل عدم استفاده و یا سایر بیماری ها دچار ضعف شوند. در صورتی که این وضعیت پیگیری و درمان نشود، ممکن است که توانایی افراد در کار با انگشتان دست کاهش یابد. در چنین شرایطی، کار کردن با خمیر پاتی چه برای افراد بزرگسال و چه برای کودکان می‌تواند مفید و مثمر ثمر باشد. متخصصین کار درمانی در این حوزه می گویند که بهتر است تا ابزارهای کیک پزی همچون وردنه را به کودکتان بدهید. این ابزارها اثر بخشی این بازی در تقویت عضلات دستان افزایش می دهند.

تقویت هماهنگی بین چشم و دست

یکی دیگر از کاربردهای مهم خمیر پاتی برای کودکان، استفاده از آن به عنوان ابزاری برای تقویت هماهنگی بین چشمان و دستان است. کودکان شما در آن سنین در دوره یادگیری و کسب مهارت قرار دارند. کودک شما میتواند با برخی بازی ها همچون کار با خمیر کار درمانی به هماهنگی بیشتر بین چشم و دست کمک کند. حتی گفته اند که استفاده از این نوع خمیر برای کودکانی که دارای برخی کم توانی های ذهنی هستند، مفید گزارش شده است. بدین دلیل که در برخی منابع علمی آمده است که در مراحل خفیف کم توانی ذهنی امکان بازگشت عملکرد ذهنی از طریق تمرین و تکرار وجود دارد.

تقویت مهارت های نوشتاری

یکی از مهم ترین کاربرد های خمیر پاتی برای کودکان در سنین قبل از مدرسه است. بدین صورت که با استفاده از خمیر پاتی کودک برای فعالیت‌های دوران مدرسه آماده می شود. یکی از عمده ترین کارهایی که کودک در دوران دبستان انجام می دهد، گرفتن مداد و قلم در دست و انجام تکالیف محوله در دوران تحصیل است. اگر این کودک، از قبل برای این کار آمادگی نداشته باشد، ممکن است که هنگام گرفتن قلم در دست خیلی زود خسته شده و از انجام دادن تکالیف به دلیل خستگی زود هنگام انصراف دهد‌. فایده ای که استفاده از خمیر کار درمانی برای این کودکان دارد، تقویت انگشتان و کف دست برای نگه داشتن مداد و قلم در آینده خواهد بود.

علاوه بر کودکان، بزرگسالان هم میتوانند خمیر برای بازتوانی و تقویت عضلات دستان استفاده کنند. به طور مثال افرادی که یک حملات سکته مغزی را تجربه کرده اند، برای بازتوانی قدرت عضلانی خود می‌توانند از این ابزار کاربردی استفاده کنند.

خمیر کار درمانی.

خمیر کار درمانی و بهبود تمرکز.

کاربرد دیگر خمیر پاتی کار درمانی در بهبود تمرکز کودک شما و آرام کردن او خواهد بود. مزیت دیگری نیز ممکن است برای کودک همراه داشته باشد. بدین صورت که کار با این خمیر کار درمانی باعث می شود تا تعاملی سازنده بین کودک و سوالاتی که ذهن او را به خود درگیر میکند، به وجود بیاید. کودکان می‌توانند به کمک این خمیر های کار درمانی، ذهنیات خود را بر روی این خمیر ها پیاده کنند. این کار خلاقیت کودک را افزایش داده و باعث می شود تا در جستجوی طرح های ذهنی خود حرکت کند. روانشناسان همچنین معتقدند که هر چقدر بازی کودکان با این خمیر ها بیشتر باشد، تاثیر بیشتری در تمرکز کودکان خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره