چرا باید برای فرزندتان داستان بخوانید؟

چرا باید برای فرزندتان داستان بخوانید

داستان خوانی یکی از فعالیت‌های سرگرم کننده برای کودکان است که می تواند تا ساعت ها آنها را مجذوب خود کرده و آنها را به قعر داستان ها ببرد. دلایل مختلفی وجود دارند که برای پاسخگویی به این سوال که چرا باید برای فرزندتان داستان بخوانید، قابل مطرح شدن هستند. کتاب و داستان‌خوانی از جنبه های مختلفی باعث رشد کودک شده و او را پرورش خواهد داد. در این مقاله میخواهیم شما را با این دلایل آشنا کنیم. با این هدف که با انجام این کار گامی بلند برای رشد و پرورش فرزندتان انجام داده باشید.

چرا باید برای فرزندتان داستان بخوانید

داستان خوانی یک فعالیت سرگرم کننده است

یکی از دلایل اینکه چرا باید برای فرزندتان داستان بخوانید، این است که خواندن داستان‌ برای افراد در هر سنی می تواند سرگرم کننده باشد. فرقی نمیکند که فردی که داستان می خواند یا برایش داستان خوانده می شود، در چه سنی باشد. اگر داستان در حوزه علاقه وی باشد، این کار برای او سرگرم کننده خواهد بود.

رابطه بین خواندن داستان و افزایش خلاقیت و تخیل

یکی دیگر از دلایلی که چرا باید برای فرزندتان داستان بخوانید، این است که کتاب و داستان خوانی باعث افزایش خلاقیت و قوه تخیل کودک میشود. اگر داستان تعریف شده برای کودکان جذاب باشد، ممکن است سوالات زیادی را در ذهن او بپروراند. به گونه ای که در صدد یافتن پاسخی برای آن سال ها خواهند بود. همچنین با این کار قوه تخیل کودک تقویت شده و درباره شخصیت های داستان خیال پردازی خواهند کرد. این قابلیت ها در رشد و پرورش کودک تاثیر بسزایی داشته و در آینده به فردی موفق تر می تواند تبدیل شود.

ایجاد پیوند قوی بین کودک و والدین

یکی از فواید داستان خوانی و اینکه چرا باید برای فرزندتان داستان بخوانید، این است که این کار باعث ایجاد پیوندی قوی بین والدین و فرزندان می شود. فرزندان در زمان گوش دادن به داستان های مختلف خوشی را با والدین خود می گذرانند که در روزهای بد هم خواهان چنین کاری خواهند بود. این کار باعث می شود که رابطه بین فرزند والدینش به صورت تقویت شده باقی بماند.

شنیدن داستان های مختلف باعث افزایش تجربه کودکان میشود

یکی از دلایلی که چرا باید برای فرزندتان داستان بخوانید، این است که با این کار تجربه های مثبتی را به او منتقل می کنید. کودک در این داستان‌ها با مفاهیم مثبتی مانند احترام، همکاری و همدلی آشنا می شود که در طول داستان اثربخش بودن آنها را مشاهده می‌کند. بدین ترتیب به مرور یاد می‌گیرد که داشتن چنین ویژگی های مثبتی در طول زندگی چقدر به کارش خواهد آمد و قادر خواهد بود تا از این تجربیات در زندگی خود استفاده کند.

تمرین تمرکز

گوش دادن کودکان به داستان خوانی یکی از بهترین روش ها برای تمرین تمرکز به شمار می رود. کودک برای اینکه بتواند داستان را دنبال کند، تلاش میکند تا به صحبت های فرد خواننده داستان دقت گوش کنند. این کار باعث می‌شود تا تمرکز کردن در کار را یاد بگیرد. چنین مواردی تجربیات ارزشمندی هستند که به این راحتی ها به دست نمی آیند.

رویارویی با احساسات

کودکان هنگامی که در عمق داستان غوطه ور می شوند، احساسات مختلفی را تجربه می کنند. بدین صورت که با مفاهیمی همچون ترس، شادی، پیروزی، خوشحالی و ناراحتی آشنا می شوند. به طور کلی کودکان با خواندن و شنیدن داستان های مختلف تجربیاتی به دست می آورند که اگر بخواهند به روشی دیگر آنها را به دست بیاورند، بدین سادگی ها نخواهد بود.

رویارویی با احساسات

یادگیری زبان

یکی دیگر از دلایلی که چرا باید برای فرزندتان داستان بخوانید، این است که داستان خوانی برای کودکان باعث تقویت زبان می‌شود. کودکان در طی داستان با کلمات جدید آشنا شده و همچنین با نحوه استفاده از آنها در جملات آشنا می شوند. این امر باعث می‌شود تا به مرور آنها هم از این جملات استفاده کنند.

خودشناسی و اعتماد به نفس

یکی دیگر از مزایای داستان خوانی برای کودکان، تاثیر این کار در خودشناسی و افزایش اعتماد به نفس آنها است. اگر به طور مستمر برای کودکان داستان خوانده شود، با هستی و وجود خود آشنا خواهند شد. این خودشناسی در ادامه منجر به ایجاد یک حس مثبت از اعتماد به نفس در کودک خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره