پرورش مغز در هزار روز طلایی

پرورش مغز در هزار روز طلایی

پرورش مغز در هزار روز طلایی : چرا ۳ سال اول برای پرورش مغز کودک بسیار مهم است؟ در ادامه همراه ما باشید تا توضیح بیشتری بدهیم…

همه نوزادان با میلیاردها نورون به دنیا می آیند که به اطراف مغزشان برخورد می کنند … اما تعداد بسیار کمی از این نورون ها در واقع به هم متصل هستند. مثل این است که هر کدام سعی می کنند تلفن بازی کنند، اما تعداد بسیار کمی از آنها تلفن می گیرند! اینجاست که شما وارد می شوید.

شما اپراتور هستید. این به شما (و سایر عزیزان و مراقبان) بستگی دارد که مطمئن شوید سیگنال‌ها از طریق مغز ارسال می‌شوند و ارتباط برقرار می‌کنند. چگونه به انجام آن کمک می کنید؟ شما تجربیات مثبت مکرر زیادی را به کودک خود ارائه می دهید.

تحقیقات نشان داده است که انجام این کار – به ویژه از بدو تولد تا 3 سالگی – مسیرهای عصبی ایجاد می کند که کودک شما را برای جذب اطلاعات جدید، محیط های جدید … و حتی عشق آماده می کند! در اینجا، در مورد چگونگی رشد و تکامل مغز شگفت‌انگیز فرزندتان در اولین سال‌های زندگی و اینکه چگونه می‌توانید کمک کنید، بیشتر بیاموزید.

پرورش مغز کودک شما: برای رشد آماده شده است!

 بدن یک نوزاد به سرعت در حال رشد هست و در حال کار اضافی هست، و آماده می‌شود تا در نهایت بتواند بخندد، صحبت کند، راه برود، بدود، نقاشی بکشد، لگد بزند و غیره…

در واقع، مغز کودک شما در هر ثانیه از ۳ سال اول زندگی او بیش از ۱ میلیون اتصال عصبی تازه (سیناپس) ایجاد می کند – بیش از هر زمان دیگری در زندگی! این بدان معناست که مغز کودک شما در اولین سال‌های زندگی‌اش انعطاف‌پذیرترین و آماده‌ترین برای یادگیری است.

حقایق:

یک نوزاد تازه متولد شده دارای تمام سلول های مغزی می باشد که تا به حال خواهد داشت.

حجم مغز کودک شما در سال اول دو برابر می شود!

مغز کودکان تا سن ۳ سالگی تا حدود ۸۰ درصد از اندازه بزرگسالان رشد می کند.

در سن ۲ یا ۳ سالگی، مغز تا دو برابر سیناپس های سیناپس در بزرگسالی دارد.

پس از ۳ سالگی، این ارتباطات مغزی به آرامی از طریق فرآیندی به نام هرس شروع به کاهش می کند. این به مدارهای مغزی کمک می کند کارآمدتر شود.

تا سن ۵ سالگی، رشد مغز کودک ۹۰ درصد به پایان رسیده است.

 سیرطبیعی رشد کودک در مقایسه با تربیت و پرورش

رشد اولیه مغز کودک شما به شدت تحت تأثیر ژنتیک است. ژن‌های آنها نورون‌ها را تشکیل می‌دهند و اساساً از سیم‌کشی اولیه مغز مراقبت می‌کنند. اما ژن ها کار را تمام نمی کنند! در عوض، مغز کودک شما بر اساس اطلاعاتی که از محیط اطرافش دریافت می کند، خود را، وفق می دهد و تنظیم می کند.

 تمام ورودی هایی که از محیط اطراف که وارد حباب مغزی کودک شما می شود فعالیت عصبی را تحریک می کند. به عنوان مثال، هر چه بیشتر صحبت کنید، با صدای بلند بخوانید و آواز بخوانید، کودک شما بیشتر می شنود، به این معنی که سیناپس های بیشتری در آن نواحی مغز فعال می شوند. و از طرف دیگر، سیناپس هایی که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند ضعیف تر می شوند … و در برابر هرس شدن بسیار آسیب پذیر هستند!

آنچه که مغز در حال رشد کودک شما به آن نیاز دارد

در اینجا برخی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای کمک به ساخت مغز کودک خود از بدو تولد تا 3 سالگی انجام دهید، آورده شده است.

دوست داشتن والدین

سه سال اول تولد نوزاد، پایه و اساس سلامت و رفاه مادام‌العمر را تشکیل می‌دهد و به طور چشمگیری بر رشد مغز، مهارت‌های اجتماعی-عاطفی و شناختی تأثیر می‌گذارد. 

چه چیزی باعث می شود که ارتباط والدین و فرزند مغذی شود؟ 

درک نیازهای فرزند تان و دادن پاسخ مناسب به نیازهای کودک، نه تنها مغز کودک شما را تغذیه می کند، بلکه به محافظت از مغز او در برابر استرس کمک می کند.

در حالی که خواندن  خواندن ذهن نوزاد – و همیشه فراهم کردن دقیقاً همان چیزی که آنها نیاز دارند، بسیار دلهره آور است، ولی مطمئن باشید که پاسخ دقیق به نیازهای کودک در ایجاد پیوند با او معجزه می کند. محققان خاطرنشان کردند: نوزادان بسیار بخشنده هستند. “لازم نیست کامل باشی، فقط باید به اندازه کافی خوب باشی.”

اگر در مورد علت ناراحتی کودک خود در ماه های اول زندگی شک دارید، از خود بپرسید: آیا کودک من گرسنه است؟ آیا کودک من ناراحت است؟ اگر پاسخ هر کدام مثبت است، می دانید چه کاری باید انجام دهید. اگر پاسخ منفی است،  می توانید یکی از این ۵ روش را امتحان کنید 

قنداق کردن، استفاده از صدای سفید برای آرام کردن کودک، تاب خوردن، مکیدن، و نگه داشتن کودک در وضعیت پهلو/شکم، همگی برای ایجاد آرامش در کودک عالی هستند.

تغذیه ی خوب

یکی دیگر از جنبه های مهم رشد مغز نوزاد: کیفیت تغذیه آنهاست. به عنوان مثال، نوزادان و کودکان کوچکی که کالری و پروتئین کافی دریافت نمی‌کنند از نظر جسمی یا ذهنی به اندازه کافی رشد نمی‌کنند .

 بسیاری از آنها دچار نقص‌های رفتاری و شناختی می شوند و از این جهت دیر زبان باز می کنند یا رشد حرکتی آنها ضعیف می شود. برخی از راه‌های کلیدی برای اطمینان از اینکه رژیم غذایی کودک شما برای رشد بهینه مغز کافی هست عبارتند از…

اگر می توانید شیر مادر را بدهید. شیر مادر به طور منحصر به فردی طراحی شده است که به طور مداوم در طول شیردهی تغییر می کند تا همیشه نیازهای رشد و تکامل کودک شما را برآورده کند. به علاوه، تحقیقات نشان می دهد که شیر مادر به طور خاص به رشد عصبی نوزادان زودرس و نارس کمک می کند.

استفاده از آهن

اکثر نوزادان تا حدود ۶ ماهگی به اندازه کافی آهن در بدن خود ذخیره می کنند. پس از آن، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند به منبع خارجی آهن نیاز دارند.  کمبود آهن به وضوح با کمبودهای شناختی در کودکان خردسال مرتبط است. آهن به انتقال اکسیژن در گلبول های قرمز و رشد سالم مغز کمک می کند.

شیر کامل را استفاده کنید. سلول‌های مغزی نوزاد در غشای خاصی به نام میلین پوشانده شده‌اند که به ارتباط سلول به سلول کمک می‌کند و این مواد در سال‌های اولیه رشد بسیار زیادی دارند! می دانید چه چیزی این رشد سریع را تسهیل می کند؟ چربی! به همین دلیل است که حدود ۵۰ درصد از رژیم غذایی یک کودک ۰ تا ۲ ساله باید چرب باشد.

 شیر مادر یا شیر خشک برای سال اول کار را انجام می دهد ، شیر کامل گاو تا سن 2 سالگی مقدار زیادی چربی و پروتئین دارد. (در مورد چربی های سالم بیشتر به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید. )

انواع مواد مغذی سالم سرو‌ کنید. هنگامی که کودک شما مواد جامد مصرف می کند،  انواع غذاهای مغذی را برای رسیدن به تمام پایه های مغذی تهیه کنید. این به معنای ترکیبی سالم از پروتئین ها (از جمله ماهی)، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات است.

زمان بازی کردن

بازی برای رشد مغز نوزاد و کودک نو پا ضروری است. از طریق بازی، کوچولوها محیط خود را کاوش می کنند، نحوه کارکردن چیزها را آزمایش می کنند، مهارت ها را تمرین می کنند و تصمیم می گیرند – همه اینها به تقویت و گسترش مدارهای مغزی در کودک شما کمک می کند.

 به عنوان مثال، زمانی که کودک شیرین شما بغض می کند و شما او را در بغل می گیرید. یا زمانی که یک لبخند به کودک خود می زنید و کودک شما یک لبخند را به سمت شما می فرستد. این عکس العمل رفت و برگشت به شکل‌گیری معماری مغز در حال رشد کودک شما کمک می‌کند و به عنوان محافظی در برابر استرس عمل می‌کند.

خواندن

گاهی اوقات، خواندن برای یک نوزاد کوچک که هیچ سرنخی در مورد آنچه شما صحبت می کنید، بیهوده به نظر می رسد. این نیست! هر بار که فرزند کوچک شما خواندن شما را می شنود، به شبکه ای غنی از کلمات در مغز خود اضافه می کند، که بلوک های سازنده زبان را فراهم می کند – و پیوند والدین و فرزند را تقویت می کند.

به علاوه، تحقیقات نشان می‌دهد که کیفیت و کمیت بلندخوانی در اوایل دوران نوزادی و نوپا می‌تواند دایره واژگان کودک را تا چهار سال بعد پیش‌بینی کند… یعنی قبل از ورود به مدرسه

شما اغلب به کلمات و تصویر اشاره می‌کنید و سؤالاتی می‌پرسید («توله سگ کجاست؟»)، که مهارت‌های فکری و رشد اجتماعی کودک را تقویت می‌کند.

کودک شما سعی می کند صداهای شما را کپی کند، آنها کلمات را یاد می گیرند و شروع به تشخیص تصاویر می کنند … همه اینها مهارت های زبانی را بهبود می بخشد.

هنگام خواندن مخصوصا برای کودکان ۴ تا ۶ ماه کتابهایی را انتخاب که دارای چهره، رنگهای روشن و الگوهای مختلف است. – و به دنبال خواندن با متن های تکراری و با قافیه باشید.

خواب

نوزادان بیشتر سال اول زندگی خود را در خواب می گذرانند! این امر به رشد مغز کودک شما کمک می کند. به هر حال، ارتباطات عصبی و خاطرات حسی در طول خواب شکل می گیرد! بنابراین یک برنامه منظم، قابل پیش بینی و آرامش بخش برای کودک خود تنظیم کنید.

ایجاد شیوه های خواب مثبت در سال های اول کودک زمینه را برای خواب خوب و رشد مناسب مغز فراهم می کند. به عنوان مثال، مطالعه ای در مجله اپیدمیولوژی و سلامت جامعه نشان داد که زمان خواب ناهماهنگ در اوایل دوران کودکی – به ویژه در سن ۳ سالگی – ممکن است منجر به کاهش نمرات خواندن، ریاضی و آگاهی فضایی در سن ۷ سالگی شود.

درحالی که بخش بسیاری از مغز کودک شما در طول سه سال اول رشد می کند، این بدان معنا نیست که تمام این پیشرفت های هیجان انگیز پس از فوت کردن شمع های تولد سوم متوقف می شود! درواقع، نواحی مغزی که شامل توانایی‌های اجتماعی، عاطفی و شناختی می‌شوند، تا سال‌های نوجوانی و اوایل بزرگسالی به خوبی رشد می‌کنند.

در عین حال بدانید کودکانی که در دوران نوزادی و اوایل کودکی دچار استرس شدید یا بی توجهی شده اند در معرض خطر بیشتری برای اثرات نامطلوب بر رشد مغز هستند، برقراری روابط قابل اعتماد، ایمن و پرورش دهنده (و درمان مناسب در صورت نیاز) می تواند به طور قابل توجهی به کودکان کوچکی که شروع ایده آلی ندارند کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره