مدرسه پیش دبستانی و نکات مهم برای انتخاب آن

مدرسه پیش دبستانی و نکات مهم برای انتخاب آن

دوره مدرسه پیش دبستانی، دوره آمادگی برای ورود به دبستان است که مهارت‌هایی را جهت آمادگی برای ورود به این محیط کسب می‌کنند. تحصیل کودکان در دوره ابتدایی در سن هفت‌سالگی شروع می‌شود که از همان سال اول باید کودک بتواند مهارت‌هایی را جهت یادگیری دروس فرابگیرند. تجربه ثابت کرده است که درصد قابل‌توجهی از کودکانی که سال اول مدرسه را بدون شرکت در دوره پیش دبستانی آغاز می‌کنند، با مشکلاتی مواجه می‌شوند. از قبیل این مشکلات می‌توان به ارتباط‌گیری و سختی یادگیری مباحث درسی اشاره نمود.

این مشکلاتی معمولاً در کودکانی که مهدکودک و پیش دبستانی را طی می‌کنند، وجود نداشته و آمادگی آنها برای فراگیری مباحث درسی همچون الفبا بیشتر خواهد بود. حال که کمی با اهمیت مدرسه پیش‌دبستانی‌ها آشنا شدیم، می‌خواهیم درباره نکات مهم انتخاب پیش دبستانی و اینکه یک پیش دبستانی خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، صحبت کنیم.

پیش دبستانی.

نکات مهم برای انتخاب مدرسه پیش دبستانی

در اینجا به مهم‌ترین نکاتی که برای انتخاب مدرسه پیش دبستانی در نظر داشته باشید، می‌پردازیم.

بهتر است که پیش دبستانی مجوز آموزش و پرورش داشته باشد.

مدرسه پیش دبستانی برای کودکتان پیشنهاد می‌کنیم که مرکزی را انتخاب کنید که مجوز آموزش و پرورش را داشته باشد. قابل توجه است که برخی از مراکز پیش دبستانی از سازمان بهزیستی مجوز دارند. این مراکز امکان ارائه خدمات رسمی بر مبنای برنامه و سرفصل‌های آموزش و پرورش را ندارند.

فضای مناسب برای کودکان داشته باشد

نکته مهمی که باید به هنگام انتخاب مدرسه پیش دبستانی برای کودکتان در نظر بگیرید، فضایی است که باید کودکان در آنجا حضور داشته باشد. حتی توصیه می‌شود که قبل از هر چیزی پیش دبستانی به فضای آن توجه داشته باشید. محیط یک پیش دبستانی باید از نظر امنیتی وضعیت بینی قرار داشته و تمامی ایمن‌سازی‌ها از جمله قراردادن کفی نرم برای محوطه و راه‌پله‌ها از جمله آنها است. باید بدانید که کودکان در چنین سنی از نظر ایمنی بسیار ضعیف بوده و نظافت محیط نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

توصیه شده است که هنگام انتخاب مرکز پیش دبستانی نظر کودک خود را نیز درباره مرکز موردنظر بپرسید. زیرا اگر کودک با مرکز ارتباط نگیرد، از حضور در آنجا لذت نخواهد برد. همچنین نورپردازی و تهویه مناسب برای مرکز پیش دبستانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • برنامه‌های متناسب با وضعیت کودکان داشته باشند

معمولاً هر مدرسه پیش دبستانی دارای قوانین و برنامه‌های از پیش تعیین شده‌ است. شما به عنوان والدین کودکان می‌توانید قبل از ثبت نام در مرکز از آنها مطلع شوید‌. اگر یک پیش دبستانی بخواهد برنامه ایده‌آل برای کودکان را در نظر بگیرد، باید مدت زمان آموزش مطابق آیین‌نامه بوده و ساعت‌های کافی برای ورزش و تفریح در نظر گرفته شود. همچنین بهتر است که پیش دبستانی به صورت واحد آپارتمانی نباشد تا نیازی به رفت و آمد کودکان بین طبقات وجود نداشته باشد.

روی تقویت مهارت‌های کودکان تمرکز داشته باشند

حضور کودکان در مدرسه پیش دبستانی تنها به عنوان محلی برای گذراندن اوقات فراغت نبوده و این کودکان باید مهارت‌های مهمی را در این مراکز یاد بگیرند. البته نباید انتظارات بیش از حد از کودکان در این سن داشته و یا اینکه از آنها بخواهیم تا مطالب درسی سال‌های آینده را پیش‌تر فرا بگیرند. همین که بتوانند در یک محیط اجتماعی قرار گرفته و به پرورش خلاقیت، اعتمادبه‌نفس و مهارت‌های اجتماعی بپردازند، کافی خواهد بود.

پیش دبستانی مورد نظر مربیان و کادر آموزشی تأیید شده‌ای داشته باشند

هنگام انتخاب مدرسه پیش دبستانی برای کودکتان پیشنهاد می‌شود که به مربیان و کادر آموزشی مرکز هم توجه کنید. بهتر است که قبل از انتخاب یک مرکز پیش دبستانی با والدینی که در سال‌های قبل تجربه انتخاب یک پیش دبستانی را داشته‌اند، صحبت کنید. تجربه این افراد می‌تواند راهگشای شما برای انتخاب یک مرکز مناسب برای گذراندن دوره‌ای در پیش دبستانی کودکتان باشد.

مربیان و کادر آموزشی تأیید شده‌ای داشته باشند.

سخن پایانی

در این مطلب شما را با اهمیت مدرسه پیش دبستانی و نکات مهمی که هنگام انتخاب این مدرسه باید در نظر بگیرید، آشنا کردیم. فراموش نکنید که انتخاب یک مرکز مناسب می‌تواند مهارت‌های کودکتان را برای حضور در اجتماع بزرگ‌تر دبستان آماده کرده و کار شما را در سال‌های آینده آسان‌تر کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره