درباره لمس خوب و بد در کودک چه می دانید؟

لمس خوب و بد در کودک

با شناختن انواع لمس‌ ها و آموزش آن ها به کودکان می‌ توان تا حد زیادی خطرات خشونت و تعرض جنسی را کاهش داد. از آنجایی که لمس بدن کودک ممکن است همیشه به قصد خوب انجام نشود و یا بالعکس همیشه هم به قصد بد یا سوء استفاده جنسی صورت نگیرد، بسیار مهم است که خودمان و فرزندان خودمان را درباره لمس خوب و بد در کودک و همینطور لمس گیج کننده آگاه کنیم.

با شناخت درست این موضوع می‌ توان تا حد زیادی از سوء استفاده جنسی از کودکان جلوگیری کرده و کودکان خود را تا حد زیادی ایمن کنیم.

لمس خوب و بد در کودک

 تعریف لمس:

 لمس به معنی تماس دست یا عضوی از بدن با سطوح مختلف می‌ باشد. در واقع امر لمس کردن، امری کاملاً فیزیکی بوده که ممکن است بار ها در طول زندگی یک انسان رخ دهد اما مهم‌ترین نکته آن است که به کودکتان بیاموزید که لمس خوب، لمس بد و لمس گیج کننده با هم تفاوت دارند. کودک باید بداند که این‌ ها مقوله‌ هایی متفاوت هستند تا بتواند از خود در مقابل سوء استفاده‌ های جنسی مراقبت کند.

 تعریف خشونت یا سوء استفاده جنسی از کودکان: خشونت یا سوء استفاده جنسی از کودکان را می‌ توان درگیر کردن کودک در فعالیت‌ های جنسی توسط یک بزرگسال و یا کودکی که حداقل ۳ سال از او بزرگتر است تعریف نمود. شناخت انواع لمس می‌ تواند در جلوگیری از این اتفاقات موثر باشد.

 خشونت جنسی یا سوء استفاده جنسی مصادیق بسیار متفاوت و گسترده‌ای دارد که در ادامه به طور اجمالی به آن ها اشاره می‌ کنیم.

 مصادیق سوء استفاده یا خشونت جنسی علیه کودکان به طور کلی به شکل‌ های زیر هستند:

 لمس اندام‌ های خصوصی کودک

قرار دادن کودک در معرض روابط یا تصاویر جنسی بزرگسالان

شوخی‌ ها و جوک‌ های جنسی در حضور کودک

هرگونه تجاوز به حریم شخصی کودک از جمله اجبار کودک به برهنه شدن و یا مشاهده کودک در حمام یا دستشویی

ازدواج کودک زیر ۱۸ سال

تعریف اندام خصوصی:

 اندام خصوصی در دختران شامل اندام تناسلی، باسن، سینه و لب‌ ها و در پسران شامل اندام تناسلی، باسن و لب‌ ها می‌ شود.

 با توجه به اینکه کودکان کلمات ما را تکرار کرده و از آن ها تقلید می‌ کنند بهتر است از همان ابتدا از نام‌ های علمی برای همه اندام‌ های بدن استفاده کنیم و از گذاشتن اسم‌ های عجیب و غریب برای اندام‌ های خصوصی خودداری کنیم. با این روش دیگر نیاز نیست که در سنین بالاتر نام آن ها را تغییر بدهیم.

 اولین قدم برای پیشگیری از سوء استفاده‌ های جنسی در کودکان آموزش اسامی علمی اندام‌ های خصوصی به کودکان است.

لمس خوب و بد و لمس گیج کننده

 کودکان بسیار عینی هستند و ما نمی‌ توانیم اکثر موارد را به صورت زبانی برای آن ها توضیح دهیم. بنابراین آموزش‌ های عملی بهترین راه آموزش به کودکان می‌ باشند. برای توضیح مفهوم لمس و برای اینکه کودک مفهوم لمس را درک کند بهتر است از او بخواهیم کف دست‌ های خود را روی لباس، میز، مبل و… بکشد تا مفهوم لمس را بهتر درک نماید. با این کار به کودک کمک می‌ کنید تا با حس لامسه خود آشنا شود.

 پس از آشنایی کامل با مفهوم لمس باید به کودک آموزش دهید که لمس خوب، لمس بد و همچنین لمس گیج کننده چیست. در ادامه این مفاهیم را معرفی کرده و مورد بررسی قرار می‌ دهیم:

لمس خوب

 لمس خوب لمسی است که باعث ایجاد احساس خوشحالی و شادی در فرد می‌ شود و حس راحتی و امنیت را القا می کند. بغل کردن، بوسیدن از لپ، دست دادن، نوازش کردن سر، نوازش کردن پشت و دست گذاشتن روی شانه از مصادیق لمس خوب می‌ باشند.

لمس بد

 لمس بد باعث ایجاد احساس درد، ناراحتی یا عدم امنیت در فرد می‌ شود. سیلی زدن، لگد زدن، هل دادن، چنگ زدن، نیشگون گرفتن و تماس‌ هایی از این قبیل از مصادیق لمس بد می‌ باشند.

 به طور کلی لمس خوب احساس خوشایند و لمس بد احساس ناخوشایند را در فرد القا می‌ کند.

لمس گیج کننده

 لمس گیج کننده یکی از انواع لمس است که به لمس اندام‌ های خصوصی فرد اطلاق می‌ شود. در برخی موارد ممکن است فردی از افراد خانواده، فامیل، دوست، آشنا، همسایه، غریبه، معلم، مربی و…. به سراغ کودک رفته و اندام‌ های خصوصی او را لمس کند که به این نوع لمس، لمس گیج کننده گفته می‌ شود.

چرا به لمس اندام‌ های خصوصی کودک لمس گیج کننده می‌ گوییم؟

 به این دلیل که حین لمس شدن اندام خصوصی کودک او گیج شده و نمی‌ داند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، نمی‌ داند چه کاری باید انجام دهد و حتی اینکه آیا این کار درست است یا غلط؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره