غربالگری

غربالگری چیست ؟

غربالگری های رشدی یک سری آزمون ها و تست های معتبر علمی هستند که به منظور جداسازی افراد دارای اختلال از افراد سالم انجام می‌شود. به بیان دیگر در غربالگری ما به دنبال آن هستیم که بدانیم آیا فرد به درمان نیاز دارد یا خیر ؟

غربالگری در خانه رشد

طرح غربالگری ای که در مجموعه خانه رشد انجام می‌شود نیز از این تعریف مستثنی نیست . در مجموعه خانه رشد کاردرمانگران و گفتاردرمانگران به بررسی شرایط رشدی کودکان می‌پردازند و متناسب با نوع اختلال هر کودک درمانگران متخصص در آن حیطه را برای فرد مشخص می‌کنند .

شرایط و قوانین غربالگری در خانه رشد

بعد از تکمیل فرم غربالگری ، پذیرش خانه رشد با شما تماس خواهند گرفت و نوبت جلسه غربالگری شما را با غربالگران مربوطه تعیین خواهند کرد . زمان غربالگری شما حدودا 20 دقیقه خواهد بود و در این زمان غربالگران به بررسی شرایط کلی کودک سما خواهند پرداخت .

لازم به ذکر است که غربالگری به معنای ارزیابی تخصصی نیست و همان طور که در بالاتر عنوان شد در غربالگری ما به دنبال آن هستیم که بدانیم آیا کودک نیاز به درمان دارد یا ندارد ؟ و حیطه هایی کلی که کودک در آن مشکل دارد مشخص گردد .

تفاوت غربالگری و ارزیابی

غربالگری یعنی یافتن مشکلات و حیطه های کلی ای که فرد در آن مشکل دارد و اینکه آیا فرد به درمان نیاز دارد یا خیر ؟  اما در ارزیابی تخصصی که توسط درمانگران تخصصی خانه رشد صورت می‌گیرد ما به بررسی کامل مشکلات و ریشه یابی آن ها می‌پردازیم و سعی خواهیم کرد به صورت جزئی تر حیطه های دارای اختلال را بیابیم .

انتخاب غربالگران در خانه رشد

ما در مجموعه خانه رشد برای انتخاب غربالگران فاکتورهایی چون :

تجربه کافی

سابقه کاری ( آنلاین و حضوری )

به روز بودن در حیطه های تخصصی

ارتباط گیری مناسب

و …

را در نظر می‌گیریم و با توجه به همه این عوامل افرادی را انتخاب خواهیم کرد که بتوانند بهترین عملکرد را در این بخش داشه باشند ، البته ، باز هم باید به این نکته دقت کنیم که غربالگری ، ارزیابی نیست و کار ارزیابی تخصصی کودک شما توسط درمانگران تخصصی تان صورت می‌گیرد .

غربالگران خانه رشد

در حال حاضر غربالگران خانه رشد

آقای محمد خلیلی

خانم زینت ترک نژاد

خانم عاطفه رحمتی

و خانم فائزه مومنی

هستند و در روزهای مختلف هفته مشغول غربال کودکان عزیز شما هستند .

آیا غربالگری فقط برای افراد دارا و یا مشکوک به اختلال می‌باشد ؟

بهتر است پاسخ این سوال را این گونه بدهیم که اگر در کودک خود علائمی را می‌بینید و مشکوک به اختلال خاصی هستید بهتر است که فرم غربالگری خانه رشد را تکمیل کنید و وارد جلسه غربالگری شوید تا بعد از صدور کارنامه رشد کودک ما کودک شما را بررسی نمائیم .

اما اگر مشکوک به اختلال خاصی نیستید و فقط قصد ارزیابی کلی کودک تان را دارید بهتر است که آزمون غربالگری تشخیصی ” سنین و مراحل تکامل ” را در سایت خانه رشد تکمیل کنید .

آزمون غربالگری سنین و مراحل تکامل چیست ؟

این آزمون ، یک آزمون غربالگری تشخیصی است که در پنج حیطه :

برقراری ارتباط

حرکات درشت

حرکات ظریف

حل مسئله

شخصی _ اجتماعی

کودکان شما را بررسی می‌نماید .

آزمون غربالگری سنین و مراحل تکامل برای کودکان 4 تا 60 ماه مناسب است و شما با توجه به سن کودک تان می‌توانید آزمون مورد نظر را تکمیل نمائید .

ما در خانه رشد این آزمون را به صورت کاملا آنلاین و سیستماتیک در اختیار شما خانواده های عزیز قرار داده ایم و شما می‌توانید در سایت خانه رشد این آزمون را مشاهده نمائید و به صورت آنلاین تجزیه و تحلیل آن را نیز دریافت نمائید .

انتخاب درمانگران بعد از جلسه غربالگری

بعد از جلسه غربالگری ، غربالگران مجموعه خانه رشد کارنامه رشد کودک شما را متناسب با بررسی های خویش و نظرات و گفته های خانواده ها صادر می‌کنند و این کارنامه رشد به همراه جناب آقای محمد خلیلی، مدیریت مجموعه خانه رشد بررسی می‌گردد .

در مرجله بعد و بعد از بررسی های لازم کارنامه رشد کودک شما به همراه توضیحات تکمیلی برای آقای پاشا، مدیریت داخلی مجموعه خانه رشد ارسال می‌گردد و شما می‌توانید آن را دریافت و بعد از تایید شرایط و قوانین درمان آنلاین مجموعه خانه رشد هماهنگی با درمانگران تخصصی تان صورت می‌گیرد و شما می‌توانید جلسات آنلاین خود را شروع نمائید .

لازم به ذکر است که تمامی درمانگران مجموعه خانه رشد با مصاحبه و فیلتر های بالینی وارد مجموعه می‌شوند و ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا بهترین ها را در مجموعه گرد هم بیاوریم تا شما عزیزان نگرانی بابت درمانگران نداشته باشید .

نحوه برگزاری جلسه غربالگری

بعد از تعیین نوبت جلسه غربال شما توسط پذیرش مجموعه خانه رشد، شما باید در روز و ساعت مقرر منتظر تماس غربالگران باشید . این تماس به صورت تصویری خواهد بود و در فضای نرم افزار واتس آپ برگزار می‌گردد. در این جلسه حضور یکی از والدین کودک الزامی و حضور کودک کاملا متناسب با شرایط کودک می‌باشد . چنانچه کودک به هیچ وجه در جلسه غربالگری حاضر نشد ، شما می‌توانید به درخواست غربالگر فیلم های مورد نیاز را برای ایشان بفرستید و بررسی های لازم انجام گردد .

سخن نهایی این جمله طلایی است که ” پیشگیری بهتر از درمان ” .

با دیدن کوچکترین علائمی از هر اختلال و یا حتی مشکوک شدن،  به متخصص مربوطه مراجعه نمائید و اجازه ندهید تا سن طلایی کودک تان از بین رود و در نظر داشته باشید که بهترین اقدام برای پیشگیری، غربالگری های منظم و دقیق می‌باشد .

 

 

مطالب مرتبط :

تماس و مشاوره