شنوایی شناسی چیست؟

شنوایی شناسی چیست؟

شنوایی شناسی همانطور که از نامش نیز پیداست رشته و فعالیتی برای بررسی فرآیند های شنوایی و گوش انسان است. اگر دچار اختلالی در فرآیند شنوایی می باشید احتمالا نام متخصصین این حوزه به گوشتان خورده است. تجویز و تهیه سمعک و حلزونی گوش یکی از مسئولیت های شنوایی شناسان می باشد. ما در این مقاله سعی داریم تا پاسخ سوال شنوایی شناسی چیست را با تمام جزئیات با شما به اشتراک بگذاریم. با ادامه مقاله همراه ما باشید. مسئولیت یک شنوایی شناس چه چیزی می باشد؟

شنوایی شناسی به معنای بررسی کارکرد های شنوایی برای مطالعه اختلالات شنوایی می باشد. نام دیگر این رشته ادیولوژی است. این رشته دامنه گسترده ای از مباحث مربوط به مسائل شنوایی را در بر می گیرد. به گونه ای که شنوایی سنجی جزو زیر مجموعه های آن می باشد. شناسایی اختلالات، تشخیص آنها و پیشگیری از ایجاد اختلالات شنوایی جزو حیطه وظایفی است که رشته شنوایی شناسی دنبال می کند. همچنین متخصصین این حوزه که شنوایی شناس نام دارند تلاش می کنند تا با کمک دستگاه هایی به توانبخشی افرادی که دارای مشکلی در شنوایی می باشند بپردازند.

معرفی رشته شنوایی شناسی

رشته شنوایی شناسی یکی از رشته های زیر مجموعه علوم پزشکی است که با مسائل شنوایی سروکار دارد. شما می توانید در رشته شنوایی شناسی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام کنید. رشته شنوایی شناسی دارای سه زیر شاخه می باشد. شنوایی شناسی تشخیصی، شنوایی شناسی توانبخشی و شنوایی شناسی حفاظت و پیشگیری سه زیر شاخه شنوایی شناسی می باشند. رشته شنوایی سنجی زیر مجموعه شنوایی شناسی است. شما همچنین می توانید در مدرک دکتری شنوایی شناسی را نیز دریافت کنید.

مسئولیت و وظیفه اصلی یک کارشناس شنوایی شناس چیست؟

یک کارشناس شنوایی شناس با استفاده از دستگاه های ویژه ای که دارد گوش میانی را بررسی می کند. در حقیقت او هم در مواردی که به شنوایی مربوط است فعالیت می کند و هم مواردی که به تعادل و مشکلات آن مربوط می شود را بررسی می کند. یک شنوایی شناس با روانشناس، گفتار درمانگر، متخصص گوش و حلق و بینی و… همکاری می کند. پیشنهاد کاشت حلزون گوش از طریق شنوایی شناس به دست متخصص مربوط می رسد. اندازه گیری و قالب زنی های سمعک گوش نیز توسط این افراد انجام می گیرد. یک شنوایی شناس می تواند در درمانگاه ها و بیمارستان ها یا کلینیک های گوش فعالیت کند.

وظایف یک شنوایی شناس چیست و تفاوت کاری او با پزشک ها در چیست؟

تفاوت کاری شنوایی شناس با پزشک گوش و حلق و بینی در چیست؟

پزشک متخصص گوش و حلق و بینی و یک فرد دارای مدرک دکتری شنوایی شناسی دارای اشتراکات شغلی زیادی می باشند. اما دامنه کاری یک پزشک از یک شنوایی شناس گسترده تر است و تنها به حوزه شنوایی محدود نمی گردد. به صورت کلی می توان گفت که شنوایی شناس ها تمرکز ویژه ای بر روی حس شنوایی و اختلالات درگیر با آن دارند. دکتر شنوایی شناس سعی می کند تا با استفاده از ابزار هایی به تشخیص کم شنوایی و راه هایی برای مدیریت آن بپردازد. پس برای مشکل کم شنوایی خود شما می توانید به یک شنوایی شناس مراجعه کند. تفاوت بعدی شنوایی شناس با پزشک گوش و حلق و بینی در تجویز دارو است. برخلاف پزشکان شنوایی شناس ها نمی توانند دارو تجویز کنند و یا جراحی انجام دهند.

سخن پایانی

شنوایی شناسی یکی از رشته های پیراپزشکی است که به بررسی اختلالات شنوایی و بهبود این اختلالات می پردازد. شما در صورت احساس خطا در حس شنوایی می توانید به یک شنوایی شناس مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره