چگونه حمام کردن را به کودکان آموزش دهیم؟

حمام کردن کودکان یکی از فعالیت هایی است که هفته ای چند بار برای نظافت کلی بدن کودک یا نوزاد انجام می شود. در اغلب اوقات، کودکان به انجام این کار علاقه داشته و با والدین خود در این امر همراهی می کنند. حتی دوست دارند که این کار را به طور مستقل انجام دهند. با این حال برخی کودکان علاقه ای به انجام این کار نداشته و ممکن است در برابر حمام رفتن از خود مقاومت نشان دهند. در این مقاله می خواهیم روش هایی برای افزایش رغبت فرزندان برای حمام کردن را بیان کنیم.

چرا برخی کودکان حمام کردن را دوست ندارد؟

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث می شوند تا یک کودک علاقه چندانی به استحمام کردن نداشته باشد. اکثر این دلایل می توانند واهی باشند. با این حال نباید این ترس ها و نگرانی های کودکان را نادیده گرفته و از کمک کردن به آن ها در رفع این نگرانی ها چشم پوشی کنیم. از جمله نگرانی ها و ترس هایی که می تواند درحمام کردن کودکان وجود داشته باشد، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • حمام کردن کودکان در محیطی که معمولاً حالت تاریک دارد، می تواند برای کودک ترسناک باشد. این ترس ها همچنین می‌تواند به دلیل ازدیاد صداهای موجود در حمام باشد. صحبت کردن با کودک در چنین شرایطی و تلاش در جهت رفع نگرانی او باعث می شود تا از میزان اضطراب کودک کاسته شده و رقابت بیشتری برای استحمام از خود نشان دهد.
  • یکی دیگر از دلایل ممانعت کودکان ازحمام کردن، ترس از وارد شدن مواد شوینده به داخل چشم، گوش و دهان آن ها می باشد. شامپوهای مخصوص کودکان می تواند باعث پیشگیری از قرارگیری در شرایطی مانند سوزش چشم های کودکان باشد.
  • حمام کردن باعث تحریک تمام حواس کودکان شده و ممکن است چنین تجربه ای برای کودکان آزاردهنده باشد. دلایل این چنینی می توانند باعث عدم تمایل کودکان به استحمام باشند.

چگونه کودکان را به حمام کردن ترغیب کنیم؟

راهکارهای مختلفی برای ترغیب کردن کودکان برای حمام کردن وجود دارد. در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم.

آنها را با مزایای حمام کردن آشنا کنیم

یکی از بهترین راه ها برای تغییر کودکان برای استحمام، صحبت با آنها درباره مزایای حمام کردن است. کودکان باید بدانند که استحمام نکردن و داشتن بوی بد ممکن است تا دیگران از بازی کردن با آنها ممانعت کنند. همچنین ممکن است که دیر رفتن به حمام باعث برخی حساسیت های پوستی ناشی از تعریق بدن شود.

به همراه بردن برخی وسایل مورد علاقه کودک

یکی از روش هایی که برای افزایش رغبت بچه ها برای استحمام کردن میتوان پیشنهاد داد، این است که به آنها اجازه دهیم تا برخی اسباب بازی هایی که در تماس با آب خراب نمی شوند، با خود به حمام ببرند. این کار باعث می‌شود تا محیط حمام برای کودکان دوست داشتنی تر شود. همچنین اضطراب آنها از ماندن در محیط حمام به دلیل درگیر شدن حواس کودک با اسباب بازی هایش، کاهش می یابد.

به همراه بردن برخی وسایل مورد علاقه کودک

با آنها صحبت کنیم

برخی از مشکلات حمام نرفتن کودکان می تواند با صحبت کردن والدین و توضیح برخی موارد قابل حل باشد. بهتر است که به کودکان خود برای حمام رفتن صحبت کنید.

نگرانی های آنها درباره حمام رفتن را رفع کنیم

در ادامه دلایل حمام نکردن کودکان می توان به ترس آنها از تنهایی و تاریکی اشاره کرد. این امر می تواند دلیلی برای به تنهایی حمام نرفتن آن ها باشد. حمایت کودکان و رفع عوامل نگرانی آنها، روشنایی فضای حمام و اندکی باز گذاشتن درب حمام با حفظ حریم خصوصی می تواند کمک کننده باشد.

اجازه دهید تا وسایل استحمام را خودشان انتخاب کنند

اجازه بدهید تا وسایل استحمام را خودشان انتخاب کنند.

یکی از راه های افزایش رغبت کودکان برای حمام کردن را می توان اجازه دادن به آنها برای انتخاب وسایل حمامشان باشد. بدین صورت که با اجازه دادن به آنها برای انتخاب لیف، صابون و شامپوی حمام تمایل بیشتری برای حمام کردن با آن وسایل خواهند داشت. بدین ترتیب ممکن است رغبت و علاقه آنها به حمام در طول زمان بیشتر شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره