اختلال کم توجهی در بزرگسالان؛ همراهی از دوران کودکی

اختلال کم توجهی در بزرگسالان

اختلال کم توجهی در بزرگسالان اختلالی است که زمان شکل گیری آن به زمان کودکی فرد مربوط می‎شود. به عبارت دیگر اگر کودکی دچار اختلال بیش فعالی (ADHD) شد و مداخلات درمانی انجام نگرفت در بزرگسالی نیز این اختلال ادامه خواهد داشت.

در گذشته اختلال کم توجهی در بزرگسال و کودکان همان نقص توجه با اختصار ADD (Attention Deficit Disorder) بود که به صورت مستقل شناخته می‎شد. امروزه زیر مجموعه ADHD شناخته می‎شود. ADHD به سه گروه تقسیم می‎شود:

 • نقص توجه
 • بیش فعالی – تکانشگری
 • ترکیبی

در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‎های روانی (DSM-5) برای هر یک از آن‎ها نشانه‎هایی ذکر شده است که در ادامه توضیح خواهیم داد. اختلال ADHD در 5 الی 8% کودکان در سنین مدرسه وجود دارد. حدود 60% از آن‎ها تا بزرگسالی به آن مبتلا و دچار هستند.

درباره اختلال کم توجهی در بزرگسالان میزان شیوع آن کمتر از نوع بیش فعالی-تکانشگری با ترکیبی است.

اختلال کم توجهی در بزرگسالان و ملاک های تشخیصی

درباره ملاک تشخیصی اختلال کم توجهی در بزرگسالان باید به سابقه فرد در کودکی توجه کرد. اختلال کم توجهی در افراد بزرگسال، یک اختلال روانپزشکی است. مطالعات و تحقیقاتی نیز در زمینه زیستی، آن را اثبات کرده‎اند. مصرف دوپامین و دخالت چندین قسمت از مغز و قشر جلو پیشانی را می توان نام برد. بر اساس DSM-5 باید 6 نشانه یا بیشتر از نشانه‎های ذکر شده برای دوران کودکی وجود داشته باشد. همچنین 5 نشانه یا بیشتر از مجموعه آن‎ها برای بزرگسالان به مدت 6 ماه ادامه داشته باشد. البته این نشانه‎ها مناسب سطح رشد کودک نیست.

ADHD در کودکی مانع پیشرفت‎های تحصیلی و کسب مهارت می‎شود. اختلال کم توجهی در بزرگسالان مانع دستیابی به یک شغل با ثبات، پیشرفت در کار و زندگی می‎شود. در نتیجه باعث بیکاری، تعارض‎های میان فردی و اختلال‎های درونی مانند افسردگی و… خواهد شد.

برای دریافت نوبت غربالگری و کارنامه رشد رایگان فرم ذیل را تکمیل نمایید.

بعد از پر کردن فرم زیر منتظر تماس همکاران برای نوبت دهی باشید.

فرم دریافت نوبت غربالگری و کارنامه رشد رایگان

ثبت اطلاعات برای دریافت نوبت غربالگری و کارنامه رشد رایگان
    

اختلال کم توجهی در بزرگسالان

معیارهای تشخیص ADHD و بی توجهی

برای تشخیص اختلال کم توجهی در بزرگسالان، در DSM-5 معیارهایی بیان شده است که به شرح زیر می‎باشند. در اینجا فقط ملاک‎های مرتبط با بی توجهی ADD را ذکر می‎کنیم. مجموعه‎ای از رفتارهای فراگیر که شامل بی توجهی یا بیش فعالی است. باعث مختل شدن و آسیب رسیدن به تحصیل، عملکرد اجتماعی و شغل خواهد شد. این آسیب‎ها تاثیر مستقیم خواهند داشت.

 1. بی توجهی:
 2. اگر کسی با او صحبت کند گویی به او توجه ندارد و حواسش جای دیگری است. حتی زمانی که هیچ محرکی برای حواس پرتی وجود ندارد.
 3. نمی‎تواند وظایف شغلی، تکالیف مدرسه و کارها را به صورت مرحله به مرحله و گام به گام انجام دهد و آن‎ها را به نتیجه برساند.
 4. فرد قادر نیست که توجه خود را متمرکز کند تا بتواند کارهای جدی و حتی فعالیت‎های تفریحی را انجام دهد و حفظ کند.
 5. عدم توجه به جزئیات از روی بی‎دقتی بوده و منجر به اشتباهاتی در تکالیف مدرسه و مسئولیت‎های شغلی می‎شود.
 6. محرک‎های بی‎اهمیت مانند سر و صدای خیابان و… به راحتی حواس او را پرت می‎کنند.
 7. فعالیت و کارهایی که باید به صورت روزانه انجام دهد را به راحتی فراموش می‎کند.
 8. عدم توانایی فرد در نظم دادن به فعالیت‎ها در بخش‎های مختلف مشهود است.
 9. از فعالیت‎هایی که ذهن را درگیر می‎کند اجتناب می‎کند.
 10. لوازم ضروری مختلف را گم می‎کند.
 11. بیش فعالی-تکانشگری: با مراجعه به تشخیص‎های DSM-5 می‎توانید آن را مطالعه نمایید.

همه موارد ذکر شده به نحوی در کودکان و بزرگسالان ممکن است مشاهده شوند. البته در زمینه تحصیلی، روابط اجتماعی و شغلی به صورت های مختلف بروز می‎کنند.

علل و عوارض اختلال کم توجهی در بزرگسالان

در اختلال کم توجهی در بزرگسالان مانند اکثر اختلال‎ها، برخی عوامل در بروز آن‎ نقش دارند (علت یا منشا اختلال). گفتیم که مهمترین علت آن اختلال در پایه عصبی است که به رشد مربوط می‎شود. عامل ژنتیک (نقش ارث) نیز می‎تواند یکی از دلایل باشد. محیط نیز یکی از علت‎ها شناخته می‎شود که شامل موارد متعددی است.

اختلال کم توجهی در بزرگسالان دارای عوارضی است که در زندگی و فعالیت روزانه (کوتاه مدت و بلند مدت) خود را نشان می‎دهند. البته اگر اقدامات درمانی صورت نگیرد. عوارضی مانند:

 • فرد عملکرد ضعیفی در تحصیل و دستیابی به شغل مناسب خواهد داشت. در نتیجه بیکار خواهد بود یا کارهای فصلی و روزانه را انجام می‎دهد.
 • در روابط اجتماعی، دوستانه و حتی خانوادگی ضعیف و حتی ناپایدار خواهد بود.
 • سوء مصرف مواد مخدر و الکل از دیگر عوارض این اختلال هستند.
 • مشکلات مالی از دیگر تبعات آن در بلند مدت خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره