کاردرمانی حسی چیست؟

کاردرمانی حسی چیست؟

لازمه بررسی سوال کاردرمانی حسی چیست؟ آگاهی از علت استفاده از کاردرمانی حسی است. به بیان دیگر لازم است تا ابتدا اختلالات حسی را بشناسیم و سپس به بررسی کاردرمانی حسی بپردازیم. زیرا هدف از کاردرمانی حسی از بین بردن اختلالات حسی است. اختلالات حسی شامل طیف گسترده ای شامل درک محرک کم و پر احساسی است. نسبت به اینکه کدام گیرنده در کجای بدن به کدام یک از این موارد دچار باشد فعالیت کاردرمانگر حسی تغییر می کند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی سوال کاردرمانی حسی چیست بپردازیم و در کنار آن به بررسی اختلالات حسی نیز اشاره ای کنیم. همراه ما باشید.

کاردرمانی حسی چیست و کاردرمانگر حسی چه وظایفی دارد؟

اختلال در پردازش حسی چیست؟

در کودکان و یا بزرگسالان ممکن است خطاهایی در پردازش اطلاعات حسی رخ دهد. انواعی از این خطا ها ممکن است در یک فرد مبتلا به این عارضه رخ دهند. افراد درگیر با اختلالات حسی معمولا در درک و پردازش حواس عمومی بدنشان دچار مشکل می شوند. این حواس شامل بویایی، چشایی، لامسه، بینایی و شنوایی می باشد.

اختلال درک محرک های حسی بیش از حد معمول

 برخی از افراد در درک یک حس دچار افراط نا خود آگاه هستند. به عنوان مثال یک لمس ساده ممکن است برای آنها دردناک یا آزار دهنده باشد. این احساس نه تنها در حس لامسه بلکه در شنوایی، بینایی و.. نیز می تواند وجود داشته باشد. نمونه آن کودکانی هستن که به نور متوسط واکنش زیادی نشان می دهند. این مورد یکی از انواع اختلال حسی می باشد.

درک محرک کمتر از رنج معمول

 در سوی دیگر برخی از افراد درک حسی عینی از محرک های محیطی دارند. این افراد علاقه مند هستند تا هر چیزی را تشدید دهند. به عنوان مثال درخواست می کنند که صدا ها بلند تر باشد و به صداهای بلند تر جذب می شوند. پر حسی و کم حسی در حقیقت در دو سوی نمودار قرار دارند و به گونه ای با یکدیگر متضاد هستند.

اختلال حسی متفاوت که به شدت درک محرک مربوط نمی باشد

 همچنین در برخی از افراد اختلال مربوط به شدت احساس محرک ها نیست. بلکه مشکل مربوط به محل درک محرک و یا مخلوط شدن حواس گوناگون با یکدیگر است. به طور کلی اختلال حسی در انواع گوناگون ممکن است رخ دهد. برای درمان و بررسی اختلالات حسی نیاز به کاردرمانگر حسی دارد. پس برای درمان این اختلالات نیاز است تا بدانید کاردرمانی حسی چیست؟

اختلال حسی در کودکان چیست و انواع آن کدام اند؟

وظیفه کاردرمانگر حسی چیست؟

کاردرمانگر حسی فردی است که با استفاده از یک برنامه سازماندهی شده سعی می کند تا اختلالات حسی را بهبود ببخشد. وظیفه کاردرمانگر حسی پیاده سازی درمان های رفتاری موثر است تا کودک بتواند با اختلالات حسی خود کنار بیاید. کاردرمانگر حسی با استفاده از روش های درمانی مشخصی سعی می کند تا ادراکات حسی کودک را تصحیح کند.

کاردرمانی حسی چیست؟

کاردرمانی حسی به مجموعه ای از فعالیت ها گفته می شود که یک کاردرمانگر حسی برای بهبود وضعیت اختلال حسی در کودک انجام می دهد. کاردرمانی حسی شامل پروسه نسبتا طولانی می باشد. درمان به صورت مرحله مرحله انجام می شود. رویکرد بیشتر روش های درمانی به گونه ای است که کودک به مرور زمان در درک موارد گوناگون طبیعی تر رفتار کند. کاردرمانی حسی اولین و بهترین راه درمان اختلال حسی در کودکان است. ما در این مقاله سعی کردیم توضیحاتی در ارتباط با سوال کاردرمانی حسی چیست را در اختیارتان قرار دهیم. امیدواریم این مطالب مفید واقع شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره