تفاوت درمان آنلاین و حضوری

تفاوت درمان آنلاین و حضوری

تفاوت درمان آنلاین و حضوری چیست؟ از سال‌های گذشته اصلی‌ترین روش درمانی که خانواده‌ها برای دریافت خدمات درمانی در اختیار داشتند، روش سنتی و کلاسیک آن یعنی مراجعه حضوری به کلینیک بوده است.

اما امروزه و با گسترش خدمات مجازی، خدمات درمانی به خصوص در حیطه توانبخشی نیز به سمت استفاده از این خدمات رفته اند. درمان آنلاین روز به روز با استقبال بیشتری از سوی خانواده‌ها و درمانگران مواجه شده است. برای درک تفاوت بین دو این نوع درمان یعنی درمان آنلاین  و حضوری، ابتدا لازم است تعریف مختصری از هرکدام را داشته باشیم.

تعریف درمان آنلاین و حضوری

همانطور که گفته شد، درمان حضوری سبک قدیمی تر و کلاسیک درمان است که گستردگی زیادی داشته است. در این روش خانواده بواسطه معرفی دیگران و نیز تبلیغات فضای با کلینیک‌های درمانی آشنا می‌شود و به صورت حضوری  یک یا چند جلسه در هفته برای دریافت خدمات درمانی به کلینیک می‌رود.

درمان آنلاین سبک جدیدی از درمان است که طی آن خانواده و مراجعین از طریق تماس ویدیویی، صوتی و … و در بستر اینترنت خدمات درمانی را  بدون مراجعه حضوری به کلینیک دریافت می‌کنند. مسائلی همچون آلودگی هوا، محدودیت مکانی و زمانی و نیز گسترش پاندمی‌های دسته جمعی مانند کووید 19 استفاده از این سبک درمان را بیش از پیش گسترده‌تر کرده است.

مزایا و معایب

طبیعتا هرکدام از این روش‌های درمانی یعنی درمان حضوری و آنلاین مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. در شرایطی ممکن است کفه ترازو به سمت هرکدام سنگینی کند. ذکر  این نکته ضروری است که بسته به سن مراجع، شدت اختلال، شهر محل سکونت و … ممکن است درمان آنلاین مناسب شرایط  باشد یا حضوری! تعیین اینکه کدام سبک از درمان مناسب است طی تعامل خانواده و درمانگر به دست می‌آید.

تفاوت درمان آنلاین و حضوری چیست

در ادامه مزایا و معایب هرکدام از سبک‌های درمانی را مورد  بررسی قرار می‌دهیم.

درمان حضوری

مزایا: این سبک از درمان برای طیف گسترده‌ای از خانواده‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. هرچند دنیای امروز دنیای استفاده روزافزون از اینترنت و خدمات تحت کنترل آن است. اما همچنان خانواده‌های بسیاری ممکن است محروم از این خدمات باشند و در این شرایط درمان حضوری در اولویت است.

از طرفی در شرایطی ممکن است در درمان حضوری ارتباط موثرتری بین خانواده و درمانگر نسبت به درمان آنلاین برقرار شود و این مساله روند درمان را مثبت تر کند. همچنین در بعضی از حیطه‌ها مانند کاردرمانی جسمی، فیزیوتراپی و … که نیاز بیشتری به دست ورزی دقیق جسمی احساس می‌شود لازم است درمان به صورت حضوری باشد. درمانگر نکات مورد نظر را به صورت حضوری اعمال نماید.

معایب: با پیدایش درمان آنلاین معایب سبک حضوری درمان روز به روز بیش از پیش نمایان می‌شود. یکی  از بزرگترین معایب درمان حضوری فرسودگی زیادی است که خانواده در مسیر رفت و آمد به کلینیک متحمل می‌شود. خانواده و مراجع باید دقایقی قبل از تایم ویزیت در کلیینیک حاضر شوند و این مساله بخصوص در کلانشهرها که ما با معضل ترافیک روبرو هستیم ممکن است چالش زا باشد. همچنین در شرایطی ممکن است خانواده در دسترسی به درمانگر همزبان در محل زندگی خود با محدودیت مواجه باشد که این مساله بخصوص در مورد مراجعین گفتاردرمانی دردسرهای فراوانی را برای برخی  از خانواده ها به همراه دارد. همچنین تصور کنید خانواده‌ای درگیر محدودیت‌های جسمی و حرکتی باشد و در این شرایط ممکن است امکان مراجعه حضوری به کلینیک کاری باشد بس دشوار!

درمان آنلاین

مزایا: بزرگترین مزیت درمان آنلاین راحتی است که برای خانواده، مراجع و حتی درمانگر فراهم آورده است. فرقی نمی‌کند شما در کجای دنیا باشید و مسافرت باشید یا محل کار؛ به راحتی می‌توانید از طریق تماس آنلاین  خدمات درمانی مورد نیاز را دریافت کنید. همچنین درمان آنلاین با حذف رفت و آمد به کلینیک بار بعضی هزینه‌های اضافی را از دوش خانواده برمی‌دارد و هم فرسودگی کمتری به بار می‌آورد. طبیعتا در این شرایط خانواده با تمرکز بیشتری روند درمان را به پیش می‌برد.

از طرفی در درمان آنلاین خانواده مشارکت بیشتری در روند درمان دارد. چرا که هر هفته لازم است تمرینات دریافتی از سوی درمانگر را در محیط خانه انجام دهد و حتی فیلمی از این تمرینات در اختیار درمانگر قرار دهد. بدین ترتیب و با ادامه این روند، مسیر درمان با مشارکت موثر خانواده و درمانگر  به پیش می‌رود و تاثیر برنامه های درمانی بیشتر می‌شود.

معایب: یکی از چالش‌های اصلی که خانواده‌ها و درمانگران در در درمان آنلاین ممکن است با آن مواجه باشند. مسائل مربوط به دسترسی به اینترنت با یرعت مناسب است. اگر به هر دلیلی این مساله با اختلال مواجه شود، روند درمان نیز با اختلال مواجه می‌شود. همچنین در بعضی از اختلالات که نیازمند مراجعه حضوری و ارتباط موثر حضوری باشند، درمان آنلاین نمی‌تواند پاسخگو باشد.

تفاوت درمان آنلاین و حضوری

تفاوت درمان آنلاین و حضوری چیست؟ تعیین اینکه درمان آنلاین مناسب تر است یا درمان حضوری به شرایط و عوامل زیادی بستگی دارد که این شرایط و عوامل برای خانواده‌ها و مراجعین مختلف متفاوت است. اما به صورت کلی بسته به سن مراجع، نوع اختلال، شدت اختلال، شرایط خانواده، محل سکونت و نیز تشخیص درمانگر، ممکن است درمان حضوری مناسب باشد و یا درمان آنلاین. در نهایت آنچه که مهم است پیش برد قیق برنامه‌های درمانی است همراه با مشارکت موثر خانواده و درمانگر.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره