تجربه پیشرفت پریا

سلام آقای خلیلی ، وقتتون بخیر باشه . خواستم گزارش هفت جلسه گفتار درمانی و کار درمانی دخترم رو خدمتتون ارائه بدم . من مادر پریا هستم سه سال و پنج ماهه با کد پرونده 1555 . شما تشخیص اوتیسم و بیش فعالی دادید و سن رشدی پریا رو یک ساله تشخیص دادید . گفتار درمانگر پریا خانم مرادیان عزیز و کار درمانگر هم آقای قمی بزرگوار هستند .

به لطف تمرین های جناب قمی ، بی قراری ، نا آرومی و گریه های پریا خیلی کمتر شده و پریا داره آروم تر میشه ، تعادل پریا خوب شده ، قبلا تاب بازی بلد نبود و الان تاب بازی می کنه ، از جوب می تونه بپره و کار های زیادی یاد گرفته مثل قیچی کردن ، خمیر ، حباب ترکوندن ، پاره کردن کاغذ و سینه خیز رفتن . تمرین های حسی جناب قمی کمک زیادی به بالا بردن درک پریا و آروم تر شدنش کرده .

از زمانی که کار با تیم خانه رشد شروع شده پریا به لطف تمرین های خانم مرادیان و جناب قمی هر جلسه پیشرفت داشته که درک و شناخت محیطی پریا خیلی ضعیف بود و چیزی در حد صفر بود که حتی دو تا شیء رو نمی تونست از هم تشخیص بده ، از میوه ها با سیب شروع شد و موز بعد از اون به شکل بقیه ی میوه ها هم توجه می کنه و پرتقال و انار رو هم تشخیص میده و توضیحات میوه ها رو هم متوجه میشه ، بهش بگم انار که دونه دونه می خوریم ، سیب که گاز میزنیم و با توصیف از میوه هم میوه ی مورد نظر رو به من میده ، از حیوانات با گربه آشنا شد و الان صدای گربه رو بگم گربه رو بهم نشون میده و در کنارش حیوانات دیگه رو هم یاد گرفته ، مثلا گاو که ماما میکنه ، سگ که هاپ هاپ میکنه و اسب و بره رو هم متوجه میشه و احتیاج به تمرین و تکرار داره ، با لیوان ، قاشق و بشقاب آشنا شد و کنارش چنگال و چاقو رو هم میشناسه ، در پوشاک هم با بلوز ، شلوار و جوراب شروع کردیم و کنارش با کلاه ، کفش ، دمپایی ، جیب و زیپ هم آشنا شد و تشخیص و درک میکنه ، الان دیگه بالشت و پتو رو هم تشخیص میده و درک میکنه و تاب ، سرسره و پله رو هم یاد گرفته و تشخیص میده .

الان دیگه بادکنک ، قیچی ، مداد ، توپ ، کتاب ، یخچال ، کابینت ، تلویزیون ، پنجره ، در ، آیینه ، میز ، بخاری و اینکه برای گرما هست رو میدونه ، حوله ، صابون و دستمال رو هم میشناسه ، درک میکنه و تشخیص میده ، درخت ، سنگ ، گل و همین طور آسمان رو میدونه ، بارون رو دیگه می دونه ، خودش برای بار اول شب به آسمون نگاه کرد و به ماه اشاره کرد که متوجه شدیم پریا واقعا داره تغییر میکنه چون قبلا پریا اصلا اشاره به دور تا حد دیوار خونه رو هم نداشت ، قاب ها رو بعد از اینکه اشاره به دور رو یاد گرفت تازه دید ، به زباله ، گاز ، بالای کابینت و سینک ظرفشویی هم توجه میکنه و براش توضیح میدم و می دونم که متوجه کاربردشون هست ، لباسش رو خودش تو کمدش میذاره ، قبلا ماشین رو نمی دونست ولی الان بهش میگم به ماشین اشاره میکنه و میشناسه ، مفهوم شستن رو یاد گرفته و دستاش رو میشوره ، پریا عکس ها رو هم تشخیص میده و انطباق هم انجام شده که الان از عکس ها هم ازش می پرسم درست تشخیص میده ، از فعل ها هم بده ، بگیر ، بنداز ، پاک کن ، بخور ، بشور ، بیا ، برو ، بشین ، پاشو ، باز کردن و بستن رو یاد گرفته ، درک بالا ، پایین ، کوچک و بزرگ رو هم داره ، ایست رو دیگه متوجه میشه و مثلا بهش بگیم از بخاری دور شو آروم آروم میره عقب و دور میشه .

دستور پذیریش خوبه اما آستانه ی تحملش پایینه که خانم مرادیان با تمرین هایی که برای پریا در نظر میگیرن هر بار روی این موضوع کار میشه تا پریا بهتر بشه ، تقلید گفتاریش هنوز ضعیف هست و توجه و دقتش کمه اما نگاه چشمیش خیلی بهتر شده . کار درمانگر حضوری پریا هر بار از پیشرفت پریا تعجب میکنه و هر جلسه از پیشرفت و بهتر شدن پریا میگه و پریا رو هم از پوشک گرفتیم . به لطف تیم خوب شما ما به روند رشد و پیشرفت پریا خیلی امیدوار شدیم ، ممنون از شما ، خانم مرادیان عزیز و جناب قمی بزرگوار 🙏🙏

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره