تجربه پیشرفت رهام

سلام و وقت بخیر من مادر رهام هستم سه سال و شش ماهه . در خرداد ماه ۱۴۰۰ ، دو سال و هفت ماهگی رهام ، به دلیل تاخیر کلامی مورد ارزیابی تیم درمان قرار گرفتیم . رهام ارتباط چشمی و اشاره کردن خوبی داشت ، اما واکنش به اسم و دستور پذیری پایین ، عدم کنترل هیجانی و مشکلات حسی داشت . تاکنون سی و سه جلسه کار درمانی و سیزده جلسه گفتار درمانی با آقای مناف و با وقفه دو ماهه هشت جلسه گفتار درمانی با خانم ایوبی داشتیم .

بعد از جلسه بیستم کار درمانی در حالی که در وقفه دو ماهه درمان گفتار قرار داشتیم ، تقریبا در سه سال و دو ماهگی به تولید کلام رسیدیم ، رهام در حال حاضر دایره لغات کاملی داره ، همه ی کلمات رو ادا میکنه ، یادگیری خیلی خوبی داره ، جملات سه و چهار کلمه ای میگه ، از حروف اضافه استفاده میکنه ، میتونه داستان و قصه رو با کمک تعریف کنه ، شعر میخونه ، چند تا شعر رو کاملا حفظ میخونه ( از ابتدا به شعر و کتاب خوندن براش علاقه زیادی داشت ) ، سوره توحید رو بلده و صلوات میفرسته ، شمارش تا سی رو به راحتی انجام میده و شمارش تا ده رو به انگلیسی ، دسته بندی حیوانات ، میوه و رنگ ها رو بلده ، اشکال رو میشناسه و احساسات رو کاملا میشناسه .

در تعامل با دیگران ( به جز اعضا درجه یک ) هنوز آغاز گری نداره ، ارتباط خیلی خوبی با بزرگترها داره و بازی میکنه ولی به دلیل نبود کودک در محیط اطراف ، بازی با بچه ها رو خیلی خیلی کم تجربه کرده و بلد نیست ، در خصوص کلام ، هنوز در استفاده درست از ضمایر مشکل داره و تکرار و اکو داره . در حال حاضر در پروسه گرفتن از پوشک هست و تعامل خوبی داره و میگه بریم دستشویی یا با جملاتی نه چندان مرتبط و واضح درخواستش رو در این خصوص میگه .

در حال حاضر با هدف آمادگی برای مهد کودک رفتن ، اقدام به گرفتن مربی در خانه دو روز در هفته و هر جلسه دو ساعت کردیم . در ابتدای شروع درمان ، رهام دستورپذیری پایین و واکنش به اسم ضعیفی داشت که کاملا برطرف شده و الان عالی هست ، از حباب می‌ترسید ، به خمیر دست نمیزد و مشکلات حسی از این دست داشت که کاملا برطرف شده ، مهارت های حرکتی مثل پریدن ، مهارت های شناختی ، دست ورزی و درک و توجه جهش خوبی داشته . برای کمک به رهام ، ارتباطات اجتماعی رو بالا بردیم و مدام رهام رو در معرض تجربه های جدید قرار دادیم مثل اتوبوس ، مترو و تاکسی سوار شدن ، شهربازی رفتن ، محیط های جدید و شلوغ رو تجربه کردن و … که خیلی تاثیر گذار بود و ترس های رهام کم کم خیلی کم رنگ شد .

کنترل هیجانی رو همچنان ضعف داریم  و در حال حاضر دغدغه اصلی ما هست . رهام حرکات اضافه مچ و انگشتای دست داره که با تمرین های ثابت کار درمانی در جهت کنترل اون تلاش شد و با تذکر بهش موقع انجام این حرکات ، رهام هر بار متوجه کار اشتباهش میشه و قطع میکنه ولی دوباره تکرار میشه که علاقه زیادی به روی ارتفاع رفتن مثل میز داره و این حرکات رو بیشتر اونجا ها انجام میده .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره