تجربه پیشرفت آرشیدا

سلام آقای خلیلی وقتتون بخیر من مادر آرشیدا هستم . آرشیدا دو سال و هشت ماه و بیست و چهار روزش هست . ما در دوازدهم خرداد غربالگری آنلاین شدیم و تشخیص شما مشکوک به اتیسیم و پنجاه . پنجاه بودن بود و در هفدهم خرداد اولین جلسه کار درمانی و در بیست و دوم خرداد اولین جلسه گفتار درمانی رو شروع کردیم که یازده جلسه درمان رو با خانم جوهری عزیز و نه جلسه گفتار رو با خانم عابدین زاده عزیز گذروندیم . آرشیدا قبلا همش سرش تو گوشی بود و پاپیتا دو زبانه بازی میکرد ، تاخیر در گفتار داشت و به اسمش توجهی نمیکرد . به خاطر شرایط بد ما کار و صحبت باهاش نداشتیم و به پیشنهاد خانم دکتر عظیمی عزیز من به شما مراجعه کردم .

آرشیدا ارتباط چشمیش عالی شده . وقتی صداش میکنم بر میگرده و همینطور توجه به محیط اطرافش و دیگران خوب شده مثلا در پارک وقتی بازی میکنه به دیگران توجه میکنه نگاه میکنه میگه نی نی ، بچه ای تاب بازی میکنه میگه تاب تاب عباسی شعرش رو میخونه . اطرافیان و فامیل متوجه ارتباط خوب فرزندم شدن و میگن خیلی خوب شده و توجه داره ، کمتر خجالت میکشه و بازی با برادرش از قبل خیلی خوب تر شده .


تمرکز و صبر و تحملش با انجام تمرینات بالا رفته ، بیشتر حرف گوش میکنه و کمتر غر میزنه ، قبلا زیاد نمیذاشت دست به صورتش بزنیم و در حمام برای شستن سر غر میزد ولی الان با ماساژ بهتر شده ، مهارت های حرکتی دست و پا با انجام توپ بازی ، خمیر بازی ، بازی با گل ، تمرین با قلم ، باز و بسته کردن گیره و در سس ، بازی چیدمانی لگو ، بازی های عملکردی ماشین سواری و ماشین بازی خوب شده و در جور کردن وسایل هم شکل ، هم رنگ و اندازه عملکرد خوبی داره همچنین در دستور پذیری و تقلید دستورات پیشرفت داشته ، تقلید هجارو داشتیم که بیان کلمه ها قبلا انگشت شمار بود ولی الان بالای صد کلمه یا بیشتر رو میگه و تکرار میکنه ، خزانه واژگان بیشتر شده ، بیان جملات دو کلمه ای شروع شده ، درکش بالا رفته نسبت به سوال هایی از قبیل چی میخوای ؟ کو ؟ این چیه ؟ کجا بذارم ؟ کدوم رو میخوای ؟ بیان داره و با اشاره کردن پاسخ میده .


اشارش عالی شده و برای درخواست چیزی از کلمه ( بده ) استفاده میکنه ، افعال بیا ، بده ، افتاد ، رفت ، بیار رو کار کردیم و شناخت و درک حیوانات ، میوه ها و بیانشون ، بازی با پازل یک تیکه و بیان کلمه ها خوب هست ، شناختن وسایل روزمره و وسایل شخصی و بیانشون مثل لیوان ، قاشق ، شانه و … درک مفاهیم داغ ، سرد و زیر رو هم کار کردیم و در صدا کردن اشخاص پیشرفت داشته . از لحاظ غذا خوردن که قبلا سرلاک و سوپ میکس میخورد و غذاهای کم تیکه ای چون رفلاکس داشت و از یک ماهگی شیر مادر نخورد ، مکیدن نداشت در خواب و شبها با شیشه شیر ، کم شیر میخورد همینطور بعد از یک مدت تا دو سالگی با قطره چکان و در روزها شیر میخورد ولی الان کامل قطع شده و خدا رو شکر سر سفره غذا میخوره .


در نهایت نظرات کار درمانگر و گفتار درمانگر مهربانم درمورد آرشیدا عالی بوده و در مدت جلسات کم پیشرفت خیلی خوبی داشته و از آرشیدا راضی هستند . به خاطر استرس زیاد من در اوایل که پرسیدم گفتن عدم تشخیص ، تاخیر در گفتار و فقر محیطی در کرونا بوده و به نظر خودم آرشیدا تو این مدت کمتر از سه ماه کلی تغییر کرده و ممنونم از زحمات عزیزان و خدا رو شکر میکنم 🙏

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس و مشاوره